W Indonezji odkryto starożytną piramidę

Opublikowano: 18.12.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 9

Zdjęcia radarowe wyspy Jawa pomogły geologom w zlokalizowaniu starożytnej zagadkowej piramidy w głębi lasów. Uczeni opowiedzieli o znalezisku na spotkaniu Amerykańskiego Związku Geologów.

„Wcześniej sądziliśmy, że na tym wzniesieniu znajdowała się jakaś budowla. Okazało się, że rozciąga się daleko w głąb ziemi, składa się z kilku warstw i zajmuje de facto całe jego wnętrze” — powiedziała Andang Bachtiar, geolog z francuskiej firmy naftowej Maurel & Prom.

Piramidy tradycyjnie uważane za główny symbol Starożytnego Egiptu nie można traktować „know-how” mieszkańców doliny Nilu. Podobne struktury wznosiły też inne starożytne cywilizacje, w tym Sumerowie, Majowie, Aztekowie, a także mieszkańcy lasów Południowo-Wschodniej Azji po przyjęciu buddyzmu.

Wbrew ogromnym rozmiarom wiele piramid jeszcze do niedawna było nieznanych, zwłaszcza budowle Majów. Wszystko zmieniło się, kiedy archeolodzy otrzymali możliwość zbadania dawnych obszarów tych starożytnych imperiów z pomocą satelitów, radarów i systemów zdalnego sondowania Ziemi.

Bachtiar i jej koledzy przypadkiem odkryli największą i być może najstarszą w historii piramidę będącą dziełem rąk ludzkich. Do odkrycia doszło w czasie badań zboczy góry Padang w zachodniej części Jawy.

Swego rodzaju „kurhan” — Gunung Padang — pokryty ogromną ilością kamiennych bloków archeolodzy odkryli już dwieście lat temu. Historycy od dawna sądzili, że we wnętrzu tej struktury, najprawdopodobniej świątyni z końca epoki kamienia, mogą się skrywać starsze i znacznie większe struktury.

Zespół uczonych przeprowadził serię wykopalisk na zboczach tej góry i „prześwietlił” ją z pomocą radarów i innych urządzeń pozwalających szukać ukrytych pustek i śladów starożytnych artefaktów na podstawie obserwacji tego, jak zmienia się opór elektryczny lub magnetyczny gruntu.

Ku zdziwieniu uczonych wszystkie okolice tej góry, o łącznej powierzchni około 15 hektarów, okazały się częścią jednej struktury będącej dziełem rąk ludzkich, częściowo zasypanej ziemią i porośniętej lasem.

Jej wysokość według ocen uczonych wynosi około 30 metrów. Góra składa się z trzech części zbudowanych w różnym czasie w gardzieli wygasłego wulkanu. Pierwsza, największa warstwa piramidy, została wyłożona z podobnych bloków przemieszanych z piaskiem i — jak wynika z analiz radiowęglowych — liczy sobie około 15-28 tysięcy lat.

Dwa kolejne poziomy zostały zbudowane na pierwszej warstwie znacznie później — około 8,3 i 3,5 tysięcy lat temu. Przez cały ten okres zdążyła je pokryć gruba warstwa gruntu i roślinności, która ukryła piramidę przed oczami mieszkańców, a nawet zawodowych archeologów.

Co ciekawe, zdjęcia radarowe wykazują obecność kawern wewnątrz piramidy — może to świadczyć o obecności tajemnych pokojów lub częściowo zawalonych pomieszczeń wewnątrz góry. Zdaniem archeologów ich obecność przemawia za tym, że piramida rzeczywiście była kościołem, a nie zwyczajnym miejscem pochówku lub „obserwatorium” jak znamienita budowla Stonehenge.

Zdjęcie: Natawidjaja et al.
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
xc1256
Użytkownik
xc1256

no tak…cytat “że piramida rzeczywiście była kościołem” a od kiedy to np. w reaktorze atomowym odprawia się msze ? :)