W Indiach zatrzymano sprzedawców „amerykańskiego” uranu

Opublikowano: 08.06.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 749

Policja w indyjskim stanie Jharkhand aresztowała siedem osób, które próbowały sprzedać sześć kilogramów uranu, poinformował kanał telewizyjny India TV.

Położony na wschodzie kraju Jharkhand to jeden ze stanów w kraju, w którym znajdują się kopalnie uranu. „Zarekwirowaliśmy substancję koloru żółtego i wysłaliśmy ją ekspertom w celu sprawdzenia. Do tej pory nie wiadomo, w jaki sposób dostają oni w swoje ręce radioaktywny metal. Podczas przesłuchania na policji powiedzieli, że otrzymali go od kogoś ze (stanu) Bengal Zachodni, a czasami mówią, że otrzymali go z miasta Giridih (w stanie Jharkhand) i innych miejsc” – powiedział inspektor policji Chandan Kumar Jha.

Zaznaczył, że policja przeprowadziła naloty, po tym jak otrzymała informację o nielegalnej sprzedaży uranu. Według wstępnych informacji przestępcy planowali sprzedać go po 5 mln rupii za kilogram (około 68,5 tys. dolarów). Policja dodała, że prowadzone jest śledztwo, aby zatrzymać kupujących i ustalić cel zakupu. Przy czym policja zaznaczyła, że na opakowaniu uranu widnieje pieczątka z napisem „Wykonano w USA”.

Eksperci muszą sprawdzić, czy pieczątka jest prawdziwa czy przestępcy zrobili ją samodzielnie. To trzeci przypadek zajęcia uranu w Indiach od osób prywatnych w ciągu kilku lat i drugi raz w ciągu miesiąca – w maju bieżącego roku policja z indyjskiego stanu Maharasztra zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy próbowali sprzedać przez Internet ponad siedem kilogramów uranu.

Według danych jednostki ds. walki z terroryzmem Maharasztry, skonfiskowane materiały kosztują około 2,9 mln dolarów. Indyjskie centrum badań atomowych BhaBhi potwierdziło, że skonfiskowany materiał jest wysoko radioaktywny. Wcześniej w 2016 roku policja Maharasztry skonfiskowała prawie dziewięć kilogramów zubożonego uranu w okolicy Tan.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o