Liczba wyświetleń: 2062
Urząd ds. Zakładów Karnych w Hongkongu ogłosił, że wkrótce zorganizuje inteligentne więzienia, w których pilnowaniem więźniów będą zajmować się nie strażnicy, ale zautomatyzowane systemy.
Według „South China Morning Post” nowy wynalazek usprawni działanie i uczyni pracę więzienną bardziej „niezawodną”. Ponadto automatyzacja monitorowania więźniów zwiększy bezpieczeństwo samych strażników. Między innymi, Departament ds. Zakładów Karnych w Hongkongu twierdzi, że nowe więzienie będzie „obrączkować” wszystkich swoich podopiecznych trackerami kondycji, które będą przekazywać na bieżąco dane o miejscu pobytu więźniów i ich pulsie. Ponadto w celach planuje się zainstalować systemy monitoringu, które potrafią rozpoznać niestandardowe zachowanie więźniów — na przykład bójki lub próby wyrządzenia sobie krzywdy.
W połowie 2017 roku brytyjscy deweloperzy z firm Drone Defense i Eclipse Digital Solutions wprowadzili innowacyjne rozwiązanie, jakim było antydronowe ogrodzenie. Naukowcy musieli skonstruować barierę ze względu na zwiększoną liczbę przypadków przemytu narkotyków i telefonów komórkowych do więzienia Les Nicholls na wyspie Guernsey.
Podczas gdy światowi konstruktorzy próbują odgrodzić więźniów od rozwoju technologii, amerykańscy naukowcy troszczą się o to, aby przestępcy nie nudzili się spędzając czas w celi. Od kilku lat w Stanach Zjednoczonych z powodzeniem funkcjonuje specjalny tablet stworzony przez American Prison Data System. Gadżety mają dostęp do Internetu i umożliwiają wysyłanie wiadomości e-mail, ale ich zawartość jest monitorowana przez strażników. Korzystając z urządzenia, przestępcy mogą kupować filmy i muzykę, a także książki. Ważną rolę w urządzeniu odgrywają programy edukacyjne — na przykład do nauki języków obcych.
Niektóre technologie są obecne w pewnych rosyjskich koloniach i ośrodkach resocjalizacji. Telefony komórkowe i Internet są tutaj zabronione, ale szeroko rozpowszechnione są specjalne urządzenia umożliwiające więźniom płatną komunikację z bliskimi, a także sklep internetowy, za pośrednictwem którego można wybierać i płacić za zakupy dla siebie lub swoich bliskich.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Ciekawe, że obecnie społeczeństwo uważa, że karanie psychiczne człowieka jest humanitarne, a karanie fizyczne nie. Zamęczanie człowieka w więzieniu jest OK, a wymierzenie rózgą batów już nie. Przy czym przy tym pierwszym karę wymierza się nie tylko przestępcy, ale i jego rodzinie, na przykład niewinnym dzieciom, które wychowują się bez ojca, a czasem bez źródła utrzymania, a przy tym drugim, rodzic wraca do domu i tylko przez tydzień nie może siadać. Ale mamy humanitarne społeczeństwo…