W Hiszpanii uchwalono prawo o „zgodzie seksualnej”

Opublikowano: 28.08.2022 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1333

Hiszpański parlament przyjął nową ustawę mającą w założeniu chronić ofiary gwałtów. Prawo o „zgodzie seksualnej” przewiduje definicję gwałtu jako odbycia stosunku seksualnego bez wyraźnego pozwolenia. Ofiary nie będą jednak musiały udowadniać, że próbowały stawiać opór fizyczny sprawcy, zaś krytycy ustawy uważają ją za nieuwzględniającą domniemania niewinności.

Debata na temat ustawy zwanej w Hiszpanii powszechnie „Tylko tak znaczy tak” trwała blisko dwa i pół roku. Ostatecznie została ona przegłosowana przez lewicę mającą większość w Kortezach Generalnych. Tym samym od teraz za gwałt będzie uznawany każdy seks bez zgody jednej ze stron. Milczenie kobiety i jej bierność nie będzie zaś uznawane za „pretekst do działania przez drugą stronę”.

Krytycy ustawy o „zgodzie seksualnej” uważają, że jest ona opresyjna wobec mężczyzn. Ofiara rzekomego gwałtu nie będzie musiała bowiem udowadniać braku wyrażenia zgody na stosunek seksualny, dlatego też każdy taki przypadek będzie uznawany za napaść. Z tego powodu hiszpańska prawica uważa prawo za likwidujące zasadę domniemania niewinności.

Dodatkowym czynnikiem obciążającym sprawców będzie używanie przez niego jakichkolwiek substancji do obezwładnienia ofiar. Poza tym nowe prawo gwarantuje odszkodowania dla ofiar przemocy seksualnej, a także uznaje za wykroczenie nękanie kobiet na ulicy, za co ma grozić dozór policyjny lub grzywna.

Na podstawie: LibertadDigital.com, Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

6

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Irfy 28.08.2022 10:32

    Cóż, dobrymi chęciami piekło wybrukowane… A będzie na przykład tak: Impreza integracyjna, menadżer i jakaś tam podwładna, nawet nie jego, oboje nawaleni jak szpadle, znikają w hotelowym pokoju. Rano się budzą a babka wesoło oznajmia, że albo gość zrobi to i to, albo… “Sam rozumiesz, frajerze. Seks bez zgody, do tego z otumanioną, bezwolną ofiarą. Będzie pierdel, będzie odszkodowanie w dziesiątkach tysięcy euro, będzie kosztowny rozwód. Już po tobie. Albo… i tutaj lista żądań”.

    W takim wypadku nawet nie będzie musiało do niczego dojść. Bo po gwałcie można zrobić obdukcję. Że siłą, że bez zgody, są charakterystyczne obrażenia. A tutaj wystarczy wypowiedź kobiety. Był seks, zgwałcił mnie. Nawet jak mu dobrowolnie zrobi fellatio i jeszcze pokaże ślady nasienia. Mogiła. Tyle że takie przepisy są zawsze obosieczną bronią. Gdyż faceci, którym każdy stosunek z żoną, znajomą czy kochanką grozi potencjalne oskarżenie o gwałt będą się bali. I zacznie się korzystanie z płatnego seksu. Bo tutaj udowodnienie “zgody” będzie prostsze. Pani żyje z seksu, wzięła pieniądze, powiedziała “tak”. Że teraz twierdzi co innego? Wysoki sądzie, litości. I przyjdzie się z progresywnej ustawy rakiem wycofywać…

  2. Doctor Who 29.08.2022 13:31

    Zobaczymy jak szybko ludzie imprezujący na wyjazdach zaczną omijać Hiszpanię. Madryt, Ibiza, Majorka zanotują znaczne straty. Takie miejsca dla kobiet przy takim prawie to kopalnia złota …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.