W Hiszpanii aresztowano niedoszłego zamachowca

Opublikowano: 31.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1539

Hiszpańscy funkcjonariusze aresztowali dżihadystę planującego zamach na turystów. W wyniku operacji antyterrorystycznej wspomaganej przez FBI udało się zatrzymać muzułmańskiego ekstremistę. 26-letni Marokańczyk, opisany przez policję jako będący w „zaawansowanym stanie radykalizacji islamskiego dżihadu” został zatrzymany w katalońskim mieście Girona.

Sędzia, który wydał decyzję o aresztowaniu mężczyzny na czas trwania śledztwa, napisał w orzeczeniu, że podejrzany o terroryzm wyraził zainteresowanie nabyciem broni w celu przeprowadzenia ataku na plaże w słynnym kurorcie Costa Blanca, tłumnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów.

Prasa ujawniła, że dżihadysta miał zamiar nagrać atak i zamieścić go na portalach społecznościowych prowadzonych przez zwolenników ISIS (Państwo Islamskie). Wyszukiwał w tzw. darknecie informacje potrzebne do produkcji materiałów wybuchowych, podobnych do tych, które zostały użyte przez terrorystów, którzy przeprowadzili zamachy na barcelońskim deptaku Las Ramblas i w niedalekim Cambrils w sierpniu 2018 roku.

Źródła hiszpańskiego MSW podały również, że podejrzany regularnie oglądał filmy z islamskimi atakami w Europie. 18 razy obejrzał filmik, na którym nożownik zadaje rany pasażerom pociągu, aby „poprawić swoją technikę” ataku.

„Mężczyzna był w zaawansowanym stadium radykalizacji dżihadu. Jego profil psychologiczny należy uznać za brutalny i agresywny. Utrzymywał aktywne profile na różnych platformach mediów społecznościowych i używał darknetu, aby móc zrealizować swoje plany terrorystyczne. Używał również internetu, aby pokazać swoje poparcie dla ISIS i dotrzeć do instrukcji dotyczących nabycia broni, jej użycia i produkcji materiałów wybuchowych. Śledczy potwierdzili również, że oglądał zapisy filmowe ataków ekstremistów islamskich w Europie. Tego samego dnia, w którym został aresztowany, przeprowadził internetowe wyszukiwania na temat tego, jak wykonywać pchnięcia nożem czy ataki z użyciem broni palnej” – powiedział rzecznik hiszpańskiej policji.

Islamista został aresztowany dwie godziny przed tym, jak inny terrorysta zranił księdza i zabił kościelnego w Algeciras.

Na podstawie: Merkur.de
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.