W Gwatemali uwolniono więźnia sumienia „za dobre sprawowanie”

Opublikowano: 29.03.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1484

24 marca 2022 r. Bernardo Caal Xol został zwolniony z zakładu karnego w Cobán po ponad czterech latach spędzonych w więzieniu. Obrońcy poinformowali, że sędzia nakazał jego zwolnienie za dobre sprawowanie.

https://www.youtube.com/watch?v=k0v0UMIkHLs

„To wspaniała wiadomość dla Bernardo, jego rodziny i całej rdzennej społeczności Kekchi w Gwatemali. Bernardo – więzień sumienia – może opuścić więzienie po ponad czterech latach i wrócić do bliskich. Pozostaje jednak skazany za przestępstwo, którego nie popełnił, a władze Gwatemali nadal uznają jego pracę na rzecz obrony praw człowieka i środowiska za przestępstwo” – powiedziała Erika Guevara-Rosas, dyrektorka Amnesty International na Amerykę.

Po zapoznaniu się ze sprawą karną przeciwko Bernardo Amnesty International stwierdziła, że nie ma żadnych dowodów na popełnienie przestępstw, o które został oskarżony. Organizacja udokumentowała analogiczne postępowania prowadzone przeciwko innym obrońcom praw człowieka w Gwatemali. Dlatego Amnesty International uważa Bernardo Caal Xol za więźnia sumienia i od lat prowadziła na całym świecie kampanię na rzecz jego natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.

„To godne ubolewania, że w Gwatemali wszczyna się bezpodstawne postępowania karne mające na celu nękanie i utrudnianie pracy obrońców praw człowieka – szczególnie ekologów i rdzennych mieszkańców, a także tych, którzy walczą z bezkarnością i korupcją. To bardzo powszechna taktyka. Mieszkańcy Gwatemali doświadczyli w ostatnich latach regresu w dziedzinie praw człowieka na niespotykaną skalę. Władze próbowały zniszczyć cały system sprawiedliwości i podstawowe więzi społeczne, uznając za przestępców wszystkich, którzy walczą o bardziej sprawiedliwe państwo” – powiedziała Erika Guevara-Rosas.

Bernardo Caal Xol jest 50-letnim nauczycielem z rdzennej ludności, działaczem związkowym i obrońcą praw Kekchi, rdzennego plemienia Majów z Gwatemali. Działa również w obronie prawa do ziemi, a także ochrony środowiska. Był niesłusznie pozbawiony wolności od 30 stycznia 2018 r. za obronę praw społeczności Kekchi dotkniętej budową projektu hydroelektrycznego na świętej rzece Cahabón, w departamencie Alta Verapaz, w północnej Gwatemali. Pomimo braku dowodów wykazujących jego winę 9 listopada 2018 r. sąd w Cobán skazał go na 7 lat i 4 miesiące więzienia za „ciężki rozbój” i bezprawne pozbawianie wolności.

16 lipca 2020 r. Amnesty International uznała Bernardo Caala za więźnia sumienia. Był jednym z bohaterów zeszłorocznej edycji Maratonu Pisania Listów. Podczas tej globalnej kampanii ludzie na całym świecie podjęli około pół miliona akcji wzywających do jego uwolnienia.

Bernardo Caal i jego prawnicy złożyli we wrześniu 2021 roku skargę kasacyjną do Izby Karnej Sądu Najwyższego w celu ponownego rozpatrzenia tego wyroku za łamanie praw człowieka, ale została ona odrzucona. Bernardo Caal i jego prawnicy natychmiast odwołali się od tego orzeczenia. Wniosek nie został jeszcze rozstrzygnięty.

W Gwatemali organizacje lokalne i międzynarodowe odnotowały wielokrotne przypadki ataków na obrońców praw człowieka, zwłaszcza tych zaangażowanych w walkę z bezkarnością i korupcją, a także na dziennikarzy. Jednostka Ochrony Obrońców Praw Człowieka w Gwatemali (Unidad de Protección a defensoras y defensores de Derechos Humanos de Guatemala) odnotowała 839 ataków na obrońców praw człowieka od stycznia do listopada 2021 roku. Według najnowszego raportu Global Witness, Gwatemala jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie dla osób działających na rzecz ochrony prawa do ziemi i broniących środowiska. W 2020 roku zabito 13 działaczy na rzecz ochrony środowiska, co stanowi czwarty najwyższy wynik w odniesieniu do zabójstw obrońców ziemi i środowiska w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.