W Gwatemali odkryto ogromną osadę Majów

Opublikowano: 03.02.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1769

W dżunglach na północy Gwatemali uczeni odkryli ruiny ponad 60 tysięcy budowli należących do cywilizacji Majów – pisze “National Geographic”.

W dokonaniu odkrycia pomogła rewolucyjna technologia lidar, która pozwala usunąć w formacie cyfrowym korony drzew ze zdjęć lotniczych. Dzięki temu uczeni odkryli ruiny domów, pałaców, dróg, tarasów i złożonych systemów irygacyjnych.

„Na obrazach wyraźnie widać, że cały ten region był usłany osadami, których rozmach i gęstość zaludnienia były bardzo niedoceniane” — powiedział archeolog z Ithaca College w USA Thomas Garrison, który specjalizuje się w technologiach cyfrowych wykorzystywanych do badań archeologicznych.

Garrison jest jednym z uczestników projektu zainicjowanego przez gwatemalską fundację PACUNAM, która zajmuje się badaniem i konserwacją spuścizny Majów. Uczeni zbadali w sumie 2,1 tysiące kilometrów kwadratowych terytorium rezerwatu biosfery Maya Biosphere Reserve w departamencie Peten.

„Posiadając nowe dowody, uzyskane dzięki technologii lidara w Ameryce Środkowej i Angkor Wat (Kambodża — red.), możemy przypuszczać, że te złożone wspólnoty mogły się ukształtować w tropikach i stamtąd wyszły” — oświadczył inny uczestnik projektu, archeolog z Tulane University Marcello Canuto.

„Większość ludzi zawsze uważało, że liczebność społeczności Majów liczyła około pięciu milionów” — oświadczył Francisco Estrada-Belli, kolejny archeolog z Tulane University. „Dysponując nowymi danymi możemy nie bezpodstawnie sądzić, że mieszkało tam od 10 do 15 milionów osób, przy czym wiele z nich w nizinnych i błotnistych rejonach, które niektórzy z nas oceniali wcześniej jako nienadające się do życia” — dodał uczony.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.