W ciągu 5 lat roboty zajmą połowę rynku pracy

Opublikowano: 24.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1915

Według raportu „The Future of Jobs” w 2025 roku roboty będą wykonywać 47% potrzebnej pracy. Aby przeprowadzić tę analizę, eksperci Światowego Funduszu Ekonomicznego (organizacji planującej wprowadzenie Wielkiego Resetu) przeprowadzili badania wśród dyrektorów trzystu wielkich firm, które zatrudniają najwięcej pracowników. Raport wskazuje, że wybuch pandemii w znaczny sposób przyspieszył proces cyfryzacji wielu firm i jak się oczekuje, maszyny zastąpią 85 mln miejsc pracy na całym świecie.

Tylko pięć lat zajmie robotom przejęcie połowy zadań, które w taj chwili wykonują ludzie. Tak wykazała najnowsza analiza Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w zakresie wpływu pandemii na zatrudnienie. Obecnie ludzie wykonują 67% potrzebnej pracy, a maszyny 33%, ale do 2025 roku odsetek ten ma się wyrównać i wyniesie 53% dla ludzi i 47% dla robotów.

Jak wiemy technologia od dziesięcioleci zmieniała rzeczywistość na runku pracy, pojawienie się koronawirusa doprowadziło do zamknięcia dużej ilości firm, a te które chcą utrzymać się na rynku, są zmuszone zmienić swoją strukturę. Dziś telepraca nie jest już tylko alternatywą ograniczania kosztów, ale stała się wymuszoną alternatywną i nadeszła, aby ograniczyć kontakty społeczne.

W badaniu tym zauważono, że automatyzacja i nowy podział pracy ludzie – maszyny, jednym słowem zastępowanie człowieka maszynami, będzie przebiegał na całym świecie we wszystkich sektorach, jak i w małych, średnich, oraz dużych przedsiębiorstwach.

Twórcy tego projektu podają również, że pojawią się nowe miejsca pracy, a w szczególności nowe stanowiska będą powstawały w sektorach takich jak opieka, branże technologiczne czwartej rewolucji przemysłowej, sztuczna inteligencja, etc. Zadania, w których ludzie zachowają przewagę, obejmują zarządzanie i doradztwo, podejmowanie decyzji, logiczne myślenie, komunikację i interakcję – stwierdza analiza. Opierając się na badaniu przeprowadzonym przez ADP Research Institute w raporcie stwierdzono, że dla osób o niższym poziomie wykształcenia, reperkusje globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku, w porównaniu z sytuacją spowodowana przez covid-19 są dużo większe i spowodują pogłębianie się już istniejących nierówności społecznych. Dlatego tworzenie nowych miejsc pracy w nadchodzących latach, naznaczonych pandemią i rozwojem technologicznym, będzie szło w parze z powiększającymi się nierównościami społecznymi. Twórcy raportu zgodnie podkreślają, że aby to wielkie przejście w kierunku pracy zautomatyzowanej i cyfrowej nie miało tak negatywnych skutków, „konieczna jest skoordynowana praca firm i instytucji”.

W obliczu coraz bliższej tej nowej rzeczywistości nakreślonej przez globalistów, szkolenie pracowników będzie miało fundamentalne znaczenie dla stawienia czoła procesowi transformacji. 94% ankietowanych menedżerów firm podkreśliło, że są przekonani, iż ich pracownicy będą chcieli zdobywać nowych umiejętności w pracy.

Dyrektor analizy danych dla wirtualnej platformy edukacyjnej Coursera, Emily Glassberg Sands, zauważa, że ​​uczenie się on-line, jest jednym z kluczowych narzędzi szkoleniowych w kierunku transformacji cyfrowej.

Reasumując ten raport, kryzys który obecnie jest brutalnie wprowadzany przy pomocy lockdownu, w efekcie doprowadzi do wielkiej nierówności społecznej. W tej chwili jest likwidowana warstwa średnia, a rodziny które, do tej pory nie miały problemów finansowych, dziś często stoją w kolejce po darmowe jedzenie. Z drugiej strony raport nadmienia, że zostaną utworzone nowe miejsca pracy, które jednak będą wykonywali wysoko wykwalifikowani pracownicy. Proste prace, niewymagające specjalistycznego wykształcenia będą wykonywane przez roboty.

Tu nasuwa się pytanie, w tym przyszłym pięknym nowym świecie, kto będzie pracował na tych wspaniałych stanowiskach?

Od wielu lat i to nie tylko w Polsce, edukacja z każdym rokiem obniża swój poziom. W tej chwili jest większy nacisk kładziony na seksualizację naszych dzieci, niż na naukę przedmiotów, które w przyszłości mogłyby zapewnić im dobry start życiowy.

Czyżby maiły być ściśle wyselekcjonowane elity, zdolne do wykonywania tych zawodów?

Autor: E. Marcinkowska
Źródło: WiciPolskie.pl


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jaroM 24.11.2020 11:07

    Rysunek z artykulu jest tendencyjny.
    Kto bedzie pracowal? ‘Roboty’ (nie takie jak we filmach:)) Po prostu technologia sie posuwa do przodu i to jedyny sluszny kierunek. Technologia ulatwia zycie , dowodow tego widzimy tysiace w naszym zyciu.
    Inna sprawa ze w dzisiejszym swiecie jest to niemoralne zabierac ludziom prace, poniewaz ludzie nie beda miec srodkow do zycia. System , w jakim zyjemy, jest na to nieprzygotowany poniewaz tylko zysk jest jego motorem do dzialania.
    https://www.youtube.com/watch?v=T9c821s9mjw

  2. Murphy 01.12.2020 12:35

    Rozwój techniki bez idącego w parze rozwoju duchowego (i nie piszę tutaj o religii) nie wróży nic dobrego. :\

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.