W Chinach rodzice ukrywali przed władzami 11 600 000 dzieci

Opublikowano: 28.11.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1699

Sytuacja demograficzna w Chinach jest coraz gorsza – w kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Nie pomogło nawet wykrycie milionów dzieci, których istnienie nie było zgłaszane przez rodziców z powodu rygorystycznej polityki jednego dziecka.

Jak wynika z najnowszego rocznika statystycznego, wydanego przez chiński rząd, w latach 2000-2010 w kraju urodziło się 172,5 mln dzieci. Tymczasem spis powszechny z 2010 r. wskazuje, że dzieci było 160,9 mln. Różnica wynosi 11,6 mln i może to wynikać ze stosowanej w tamtym okresie rygorystycznej polityki jednego dziecka. Wielu rodziców najwyraźniej nie zgłaszało swoich dzieci, aby nie przekroczyć limitu i uniknąć surowych konsekwencji. Jednak prawda i tak wyszła na światło dzienne, gdyż niezgłaszane dzieci były po kilku latach zapisywane do szkół.

Mimo tego odkrycia, sytuacja demograficzna w Chinach wciąż pozostaje najgorsza od dekad. Dane ze spisu z 2020 r. wskazują, że populacja Chin kontynentalnych wzrosła o niemal 5,4% do 1,41 miliarda. Jednak tempo wzrostu populacji tego azjatyckiego państwa było najniższe od 1953 r., czyli od momentu, w którym zaczęto prowadzić spis powszechny. Obecny współczynnik dzietności w Chinach wynosi zaledwie 1,3 dziecka na kobietę. Tymczasem wskaźnik 2,1 jest wymagany dla prostej zastępowalności pokoleń.

Sytuacja jest na tyle trudna, że w 2016 r. wprowadzono politykę dwojga dzieci, a w połowie 2021 r. politykę trojga dzieci. Co więcej, w mieście Panzhihua w prowincji Syczuan zaczęto oferować pieniądze w ramach programu działającego na wzór polskiego 500+. Rodzice będą mogli pobierać 500 juanów miesięcznie na drugie i trzecie dziecko do 3 roku życia. Ponadto otrzymają bezpłatny dostęp do opieki położniczej. Miasto zachęca również firmy i państwowe przedsiębiorstwa, aby zaczęły oferować usługę opieki nad dziećmi.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: sasint (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.