W Chinach połączono mózg małpy z komputerem

Opublikowano: 08.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2177

Zespół chińskich naukowców pod kierownictwem profesora Duana Fenga z Uniwersytetu Nankai przeprowadził pierwszy na świecie udany eksperyment mający na celu połączenie interfejsu interwencji mózg-komputer (BCI) z mózgiem małpy innej niż człowiek. Wcześniej podobne eksperymenty przeprowadzali naukowcy na owcach.

W eksperymencie uczestniczyli również specjaliści ze Szpitala Ogólnego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej oraz firmy medycznej Shanghai HeartCare Medical Technology Co. Podczas operacji naukowcy, stosując minimalnie inwazyjną operację bez kraniotomii (trepanacji czaszki), przeprowadzili czujniki przez naczynia mózgu i zatokę strzałkową, docierając do kory ruchowej mózgu małpy. Umożliwiło to identyfikację i zebranie sygnałów elektroencefalogramu (EEG), umożliwiając zwierzęciu aktywne sterowanie ramieniem robota.

W przeciwieństwie do amerykańskiej firmy Neuralink, która pracuje nad stworzeniem inwazyjnego interfejsu mózg-komputer (BCI), technologia chińskich naukowców nie wymaga kraniotomii, jest mniej traumatyczna i bezpieczniejsza dla pacjenta. Chirurgia wewnątrznaczyniowa to metoda interwencji bez skalpela, kiedy dostęp do narządu odbywa się przez naczynia. Według profesora Fenga wyniki eksperymentu przyczyniły się do rozwoju interwencyjnego interfejsu mózg-komputer z zaawansowanych badań laboratoryjnych do zastosowań klinicznych.

Interwencyjne BCI, obok inwazyjnego i nieinwazyjnego BCI, jest jedną z trzech wiodących technologii w obszarze badań i rozwoju (R&D) w tym segmencie nauk o życiu. Interwencyjne BCI, które łączy mózg z komputerem przy minimalnym zabiegu chirurgicznym, jest mniej szkodliwe niż technologia inwazyjna, a jednocześnie zapewnia lepszą jakość zapisu EEG niż technologia nieinwazyjna.

W porównaniu z tradycyjnym inwazyjnym i nieinwazyjnym BCI, według Feng Xinhua, interwencyjny BCI łączy w sobie stabilność rozpoznawania sygnału i bezpieczeństwo.

„Sukces pierwszej próby na zwierzętach to przełom od zera do jednego, ale osiągnięcie sukcesu w klinice to proces od 1 do 100, więc przed nami jeszcze długa droga” – powiedział neurochirurg Ma Yongjie ze szpitala Capital Medical University Xuanwu, który brał udział w eksperymencie.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 08.05.2023 16:21

    Nie wiem kto pisał ten artykuł, ale to jedno zdanie jest fenomenalne: ,,interfejsu interwencji mózg-komputer (BCI) z mózgiem małpy innej niż człowiek.,, Miodzio!

  2. radical3dom 09.05.2023 10:16

    To jest niezrozumiałe że niektórzy ludzie traktują się jak małpy, może i są małpami ale rzadko się zdarza aby ktos o sobie tak pisał. NIebawem będziemy mieli interfejs sczytujący fale mózgowe na odległość i wtedy sterowanie czymkolwiek będzie odbywało sie za pomocą myśli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.