W Chinach chcą wprowadzić podatek od bezdzietności

Opublikowano: 23.08.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 21

Chińczycy najwyraźniej będą musieli przygotować się na drastyczną zmianę. Jeszcze niedawno, rząd zezwalał parom posiadać maksymalnie jedno dziecko, a za każde kolejne były przewidywane kary finansowe. Wszystko jednak zmieniło się i to na przestrzeni zaledwie kilku lat. Teraz władze zaczęły myśleć wspak i rozważają nakładanie kar za nierodzenie dzieci.

Gdy rząd zrozumiał, czy tak naprawdę może skończyć się eksperyment, zwany polityką jednego dziecka, natychmiast zrezygnowano z niego. Od pewnego czasu, Chińczycy mogą mieć jedno lub dwójkę dzieci. Badania wykazały, że likwidacja tego restrykcyjnego prawa niczego nie zmieniła i nawet mimo zachęt, społeczeństwo nie chce mieć więcej dzieci.

Teraz dwaj chińscy naukowcy wyszli z propozycją, która z pewnością zainteresowała władze, ale też wywołała powszechne niezadowolenie. Chodzi właśnie o nałożenie podatku na wszystkich pracujących ludzi w wieku poniżej 40 lat, a następnie przekazanie pozyskany tą drogą pieniędzy na tzw. fundusz reprodukcyjny. Innymi słowy, pieniądze te trafią do rodzin, które mają przynajmniej dwoje dzieci – taka chińska wersja polskiego programu 500+.

Władze Chin z wielkim zaniepokojeniem przyglądają się sytuacji demograficznej – kobiety nie chcą rodzić więcej dzieci, społeczeństwo się starzeje, a liczba osób w wieku produkcyjnym spada. Rząd nieustannie mówi o konieczności rozwiązania tego problemu wszelkimi sposobami i tak jak przez dekady zakazywano rodzenia zbyt wielu dzieci pod groźbą kar, tak teraz z takim samym zapałem rozpocznie się walka z rodzinami bezdzietnymi.

Jeśli nie pomogą kary oraz zapomogi finansowe, władza może skorzystać z jeszcze bardziej drastycznych opcji. Trudno powiedzieć, jakimi pomysłami nas jeszcze zaskoczą tamtejsi eksperci w tej sprawie. Ciekawe, czy Chiny, które chcą zostać światową potęgą naukową, zainteresują się klonowaniem ludzi?

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Mikelmania (CC0)
Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Tak to jest wszędzie z władzą która uważa, że ma prawo i obowiązek o wszystkich aspektach ludzi decydować. Przeważnie ustroje socjalistyczne i komunistyczne mają z tym problem. Kiedyś Chińczycy wytłukli wróble w całych Chinach a potem mieli plagę szarańczy. Czy na prawdę ludzie niczego się nie uczą?

MvS
Użytkownik
MvS

Socjalizm bohatersko walczy z problemami nie znanymi w żadnym innym ustroju. Najpierw je tworzy a potem zwalcza. :-))) Przykład z wróblami doskonale pokazuje bezwładność systemu ,wpisaną z definicji w jego strukturę .