Liczba wyświetleń: 1301
W czwartek po powrocie z Polski na Białoruś została zatrzymana Anna Paniszewa, dyrektorka organizacji „Polska Szkoła”.
Wracała autobusem z Polski i miała przyjechać do Brześcia o 13:20 czasu lokalnego, ale teraz jej telefon jest niedostępny. Według niepotwierdzonych informacji dyrektorka organizacji „Polska Szkoła” została zatrzymana. Dobrze poinformowane źródło opowiedziało o tym Tut.by. O zatrzymaniu Paniszewy informuje również kanał firmy Belteleradiokompanii na „Telegramie”.
„Śledczy we współpracy z pracownikami VI wydziału MSW przeprowadzili rewizje w biurze organizacji oraz w miejscach zamieszkania jej pracowników. Skonfiskowano sprzęt biurowy, dokumenty statutowe i inne materiały, w tym plakaty i literaturę dotyczącą działalności Romualda Rajsa. Śledczy i policjanci prowadzą pilne czynności dochodzeniowe” – informuje Komitet Śledczy.
Wcześniej dyrektorka szkoły Anna Paniszewa opublikowała na Facebooku apel w sprawie karnej. Anna Paniszewa nazywa te oskarżenia „naciąganymi” i uważa, że ich celem jest „likwidacja Polskiej Szkoły”.
„Podczas podróży służbowej dowiedziałam się, że nasza szkoła, jak się okazuje, prowadzi – nawet trudno to powiedzieć – propagandę nienawiści etnicznej i religijnej. Nie wyobrażam sobie, jak takie słowa można zastosować w odniesieniu do naszej szkoły. Niemniej jednak wszczęto postępowanie zgodnie z Kodeksem Karnym, na podstawie art. 130. Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że faktycznie jest tu jakieś nieporozumienie” – powiedziała Anna Paniszewa.
Przypomnijmy, że w czwartek w Brześciu na Białorusi zatrzymano współzałożyciela Polskiej Szkoły Sp. z o.o. w związku ze sprawą karną dotyczącą gloryfikacji zbrodniarzy wojennych. Poinformował o tym zastępca naczelnika Komitetu Śledczego w obwodzie brzeskim Siergiej Strapko.
Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek o wydaleniu z kraju Jerzego Timofiejuka z Konsulatu Generalnego w Brześciu, uzasadniając decyzję tym, że brał on udział w nieoficjalnych uroczystościach poświęconych żołnierzom wyklętym, które odbyły się 28 lutego w Brześciu. Brali w nich udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych i młodzieżowych związanych z Polską.
Źródło: pl.SputnikNews.com