W Belgradzie zburzono nielegalny meczet

Opublikowano: 29.05.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 499

Serbskie władze postanowiły zlikwidować nielegalny meczet, który został zbudowany na obrzeżach Belgradu. Budynek został zburzony w piątek będący świętym dniem dla muzułmanów, a także w przeddzień rozpoczęcia się ramadanu, czyli islamskiego miesiąca ścisłego postu.

Pierwsze podejście do zburzenia nielegalnej budowli miało miejsce w czwartek, ale władze wycofały się z tego pomysłu po protestach lokalnej społeczności muzułmanów, którymi w dzielnicy Zemun-Polje są przede wszystkim miejscowi Cyganie. Buldożery w asyście policji pojawiły się ponownie w piątek, a ekipie budowlanej udało się zniszczyć wszystkie piętra prowizorycznego meczetu.

Miejskie władze zapewniają, że ich postępowanie było zgodne z prawem, ponieważ piętra w islamskim meczecie zostały zbudowane bez odpowiednich pozwoleń już przed trzema laty, a same prace nad rozbudową obiektu były kilkakrotnie wstrzymywane i prowadzone na dodatek bez posiadania odpowiednich dokumentów. Jednocześnie miasto Belgrad wyraziło gotowość do podjęcia rozmów z przedstawicielami lokalnej społeczności muzułmanów.

Mufti Mustafa Jusufspahić, będący najważniejszym autorytetem dla belgradzkich muzułmanów, zapowiedział złożenie zażalenia u prezydenta Serbii. Jego zdaniem postępowanie władz jest oburzające, bowiem do rozbiórki budynku doszło w przededniu Ramadanu, czyli miesiąca ścisłego postu obowiązującego wszystkich wyznawców islamu.

Ogółem Serbię zamieszkuje blisko 230 tys. muzułmanów, a ich największe skupisko znajduje się w regionie Sandżaku na południu kraju, który jest uznawany za najniebezpieczniejszą część serbskiego terytorium.

Na podstawie: Danas.rs
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.