W Aleppo toczy się walka o centrum miasta

Opublikowano: 25.07.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 210

“W syryjskim mieście Aleppo powstańcy walczą o kontrolę nad centrum miasta” – donoszą aktywiści opozycji. “Na północy Aleppo wojskom rządowym udało się stłumić bunt w więzieniu, gdzie w trakcie zamieszek zostało zabitych 15 więźniów. Oprócz tego więzienne bunty rozpoczęły się w mieście Homs.”

Podczas walk o syryjskie miasto Aleppo wojska rządowe użyły myśliwców – doniósł przebywający w pobliżu miejsca walk korespondent BBC. Jest to pierwszy przypadek użycia samolotów wojskowych w tym mieście. Powstańcy rozpoczęli szturm na Aleppo podczas weekendu mając nadzieję na przejęcie nad tym miastem pełnej kontroli. Wojska lojalne wobec reżimu prezydenta al-Assada prowadzą ostrzał rakietowy i artyleryjski. Poszczególne cele ostrzeliwane są z karabinów maszynowych z pokładów śmigłowców. Jak donosi znajdujący się na miejscu francuski korespondent, powstańcy prowadzą oblężenie posterunków policji w centrum miasta. Wcześniej wojska rządowe przejęły pełną kontrolę nad stolicą kraju, Damaszkiem.

Syryjscy powstańcy, protestujący przeciwko reżimowi prezydenta Baszara Assada, twierdzą, że obecnie część krajowych zapasów broni chemicznej transportowana jest na lotniska w przygranicznych rejonach Syrii. Transport broni masowego rażenia i odpowiedniego sprzętu rozpoczął się kilka miesięcy temu. Według powstańców ma to na celu wywieranie presji zarówno na miejscowych mieszkańców, jak i na międzynarodową społeczność w warunkach konfliktu, który trwa w Syrii od 16 miesięcy.

MSZ Rosji przestrzegł we wtorek Syrię przed użyciem broni chemicznej. Dzień po zakomunikowaniu przez przedstawiciela Syrii o możliwym zastosowaniu broni chemicznej w wypadku interwencji z zewnątrz rosyjski MSZ wydał oficjalne oświadczenie, które mówi o tym, że Moskwa „zwróciła uwagę” na tę wypowiedź. „W związku z tym chcielibyśmy podkreślić, że Syria w 1968 roku ratyfikowała Protokół Genewski z 1925 roku, który zakazuje stosowania duszących, trujących i innych tym podobnych gazów jako środków prowadzenia wojny” – mówi oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Lieberman udzielił wywiadu tureckim dziennikarzom, w którym powiedział, że Izrael proponował pomoc humanitarną syryjskiej opozycji, lecz powstańcy odmówili jej przyjęcia. „Wszyscy doradzali nam, abyśmy zdystansowali się od tego, co się dzieje w Syrii” – cytuje Libermana turecka gazeta “Huriyat”. „Nie chcemy narzucać się syryjskiej opozycji”.

Źródło: Głos Rosji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
norbo
Użytkownik

A tak właściwie to co to za różnica czy się zginie od kuli, miny, bomby, gazu czy wirusa?

Bliskiwschodpl
Użytkownik

To ciekawa opinia
http://bliskiwschod.pl/2012/07/osaczanie-damaszku/
Bardzo duzo informacji