W Albanii kwota wolna od podatku wyższa niż u nas

Opublikowano: 17.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 267

Albania to obecnie jedno z najbiedniejszych państw leżących w Europie. Przeciętna płaca wynosi tam równowartość ok. 260 euro miesięcznie, a PKB liczone na głowę jest 3-krotnie niższe niż w Polsce. Mimo tak fatalnych danych ekonomicznych albańska kwota wolna od podatku PIT to równowartość blisko 11 tys. zł i jest ona 3,5-krotnie wyższa niż kwota wolna obowiązująca w Polsce!

Jaki jest sens istnienia kwoty wolnej od podatku dochodowego? W największym skrócie chodzi o to, aby państwo nie naliczało podatku od kwot naszych zarobków, które mają nam zapewnić biologiczną egzystencję. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – minimalny miesięczny dochód, który (przynajmniej teoretycznie) powinien pozwolić na zaspokojenie niezbędnych potrzeb egzystencjalno-życiowych to obecnie 542 zł. W skali roku daje to nam kwotę 6504 zł. Tymczasem miesięczny limit kwoty wolnej od podatku dochodowego wynosi w naszym kraju zaledwie 257,58 zł, co w skali roku daje nam 3091 zł. Innymi słowy – Polacy muszą płacić podatek dochodowy od kwot, które mają im zapewnić biologiczną egzystencję, co jest ewenementem na skalę światową. To efekt zamordyzmu podatkowego rządzącej od 8 lat naszym krajem Platformy Obywatelskiej, która od czasu przejęcia sterów władzy nie aktualizowała kwoty wolnej od PIT.

Mimo, że Albania jest znacznie biedniejszym państwem od Polski, to władze tego kraju – w odróżnieniu od ekipy Platformy Obywatelskiej – zdają się rozumieć na czym polega istota kwoty wolnej od podatku. Od 2013 roku limit ten wynosi bowiem 360 000 albańskich leków. 1 lek to obecnie równowartość 0,03 zł. Łatwo zatem policzyć, że kwota wolna od podatku w Albanii to równowartość ok. 10 800 polskich złotych, tj. 3,5-krotność kwoty wolnej obowiązującej od 2007 roku nad Wisłą.

Niestety, w kwestii kwoty wolnej od podatku nasz kraj może się porównywać jedynie z biednymi i zacofanymi państwami Afryki. W Mauretanii kwota wolna od PIT to równowartość 3204 zł. W blisko 30 razy biedniejszej od Polski Tanzanii, kwota wolna od podatku to równowartość 4236 zł.

Na podstawie: BalkaninSight.com
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o