W Afganistanie zakazano zabawek imitujących broń

Opublikowano: 23.07.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 665

W ciągu trzech ostatnich dni Ramadanu ranna została ponad setka dzieci – wszystko wskutek zabawy atrapami pistoletów i karabinów.

Obchody Id al-Fitr, czyli trzech dni kończących Ramadan to dla muzułmańskich dzieci gratka – zazwyczaj dostają od rodziców niewielkie sumy pieniędzy, za które kupują sobie prezenty. Wskutek dostępności zabawek imitujących broń bilans ostatniego święta jest tragiczny: ranionych kauczukowymi nabojami z zabawek została ponad setka afgańskich dzieci. Wszystkie poszkodowane dzieci zostały ranne w oko. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało policjantom oficjalne pozwolenie na konfiskatę plastikowych atrap broni.

Sprzedaży takich zabawek zakazał na początku lipca również Pakistan. Powody były stricte polityczne: chciano zmniejszyć w ten sposób podatność dzieci na pełne przemocy przekazy płynące od ekstremistów z prowincji Chajber Pasztunchwa, związanych z Al.-Kaidą. W Pakistanie popularne były plastikowe zabawki do złudzenia przypominające autentyczne karabiny maszynowe. Na ulicach można było spotkać bawiące się nimi nawet kilkuletnie dzieci. Psychologowie z Peszawaru stwierdzili, że obcując na co dzień z replikami broni palnej, te dzieci nie zawahałyby się pociągnąć za spust mając w rękach prawdziwe kałasznikowy.

Rok temu do grona państw, które zakazały sprzedaży „zabawkowej” broni dołączyła Brazylia. W ten sposób władze chciały ograniczyć falę przemocy i rozbojów na ulicach. Dla handlowców łamiących zakaz przewidziano wysokie kary finansowe. Zakaz obowiązuje również w Wenezueli i niektórych stanach USA. Na początku kwietnia 2015 podobny postulat padł w rosyjskiej Dumie.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. skyhigh 24.07.2015 10:54

    jeszcze ok 5 lat temu na importowane zabawki imitujące broń stawka vat była 0%, na pozostałe 23%, nie wiem jak jest na ta chwile, ale czy to nie dziwne…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.