W 2030 roku maszyny zastąpią ludzi w pracy

Opublikowano: 25.03.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1728

Zmiany w naszym świecie zachodzą w dramatycznym tempie i wciąż przyspieszają. Trudno powiedzieć jak za kilkanaście lat będzie wyglądać nasze życie i na dzień dzisiejszy pozostają nam jedynie przewidywania. Brytyjski dziennik The Telegraph postanowił zapytać o to naukowców i analityków. Według nich, w 2030 roku nastąpią wielkie zmiany – przewiduje się między innymi rozpad Wielkiej Brytanii, zastąpienie pracowników robotami, modyfikowanie ludzkich genów oraz wzrost znaczenia sztucznej inteligencji w życiu codziennym.

Specjaliści od lat ostrzegają, że zawody wymagające siły fizycznej zostaną w przyszłości przejęte przez inteligentne maszyny. Oznacza to że wielu ludzi straci pracę, jeśli nie będzie rozwijać swoich umiejętności. Steve Fuller z Uniwersytetu Warwick ostrzegł, że w 2030 roku automatyzacja będzie już tak zaawansowana iż pracownicy umysłowi staną się zbędni. Zagrożeni mogą się czuć między innymi urzędnicy, pracownicy biurowi, prawnicy czy lekarze.

Sztuczna inteligencja sprawi, że maszyny będą mogły wykonywać różne skomplikowane czynności, takie jak diagnozowanie chorób czy wypełnianie wniosków patentowych. Ponadto, konsumenci staną się bardziej wymagający i sami będą chcieli aby to roboty i SI wykonywała pracę, gdyż będzie wykonywała ją mniejszym kosztem i być może będzie nawet skuteczniejsza od człowieka.

Kolejną wielką zmianą będzie możliwość edytowania ludzkiego genomu oraz tzw. projektowanie dzieci. Obecnie wywołuje to spore kontrowersje, lecz Madhumita Murgia przypomina że niektóre zespoły naukowe już korzystają z narzędzia umożliwiającego edycję genów o nazwie CRISPR/Cas9. W Chinach, dzięki tej technice, przeprowadzono pierwszą w historii modyfikację genetyczną ludzkiego zarodka a w 2017 roku ma nastąpić pierwsza edycja ludzkiego DNA.

Za kilkanaście lat, jak przewiduje Murgia, edytowanie genów stanie się raczej czymś normalnym i powszechnym. Jednocześnie do tego czasu mają powstać odpowiednie regulacje, które będą opisywać zasady korzystania z technik do wprowadzania zmian w ludzkim genomie.

Z kolei Michael Keating, profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Aberdeen uważa, że Wielką Brytanię czeka rozpad. Szkocja nie stała się niepodległym państwem ale teraz sama decyduje o swoich sprawach, ma własny system podatkowy i program pomocy społecznej. Irlandia i Walia idą w ślady Szkocji a w Anglii mamy konflikt wewnętrzny który źle wróży dla Zjednoczonego Królestwa.

Spory wpływ na naszą cywilizację będzie miała sztuczna inteligencja. Według Laurence Dodds będziemy mogli ją spotkać dosłownie na każdym kroku. Pojawią się np. programy tworzące automatyczne e-maile w oparciu o nasze wcześniejsze wiadomości, cyfrowi asystenci, trenerzy fitness czy serwisy tłumaczeniowe. Służby będą mogły korzystać z oprogramowania prognozującego przestępczość.

SI będzie w naszych komputerach, smartfonach, telewizorach i innych urządzeniach a nawet w przedmiotach codziennego użytku w ramach tzw. internetu rzeczy. Będziemy dosłownie otoczeni technologią. Należy dodać, że powyższe predykcje już się spełniają. Zmiany zachodzą już dziś i najprawdopodobniej nie będziemy w stanie ich powstrzymać.

Źródło: InneMedium.pl

13

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. gajowy 25.03.2022 15:23

  Jak Zmiany wciąż przyspieszają to znaczy że wszystko zaraz się wywali. Szybkie zmiany to znaczy słabo przetestowane. Każda słabo przetestowana nowość to potencjalna (bardzo prawdopodobna) pułapka.

 2. obecny 25.03.2022 20:05

  Przy takim przyspieszeniu, to któregoś pięknego dnia, jak świat dotrze do zakrętu to się w nim nie wyrobi i może marnie skończyć.

 3. rici 25.03.2022 22:01

  Ja to juz slysze od czasow mojej mlodosci czyli od okolo 50 lat. Gdyby wdrozyc utajnione patenty, okolo 4000 w USA dane na 2001. to ju obecnie nikt nie musialby pracowac, no ewentualnie 1 dzien w tygodniu, no i troche w rolnictwie.
  Tylko ze wtedy korporacje by nie zarobily. I to je boli, a to sa prawdziwi decydenci.
  Poza tym ludzie by mieli wiecej czasu, jedni wykorzystywali by go do rozrywki, a inni do wlasnego duchowego rozwoju, jeszcze inni do myslenia. Niechby 10 % bylo takich to juz jest smiertelne zagrozenie dla decydentow.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.