W 2019 r. nastąpi w Polsce wielki wzrost cen!

Opublikowano: 28.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2589

Narodowy Bank Polski podaje alarmujące przewidywania dotyczące poziomu inflacji w 2019 r. Wzrost cen będzie najwyższy od lat. Analitycy prywatnych banków przewidują mniejszy wzrost inflacji ogólnej, zgadzają się jednak, że bardzo pójdą do góry ceny paliw i energii.

Najnowszy raport NBP daje poważny powód do niepokoju o odczuwalny poziom życia Polaków w przyszłym roku. Wzrost cen towarów konsumpcyjnych w ujęciu rocznym, który już teraz daje się społeczeństwu we znaki, ma być jeszcze większy. Zdaniem analityków banku centralnego inflacja w 2019 r. może sięgnąć nawet 3,9 proc. Byłby to aż dwukrotny wzrost w stosunku do jej poziomu bieżącego i jednocześnie to najwyższy od 2012 r.

Autorzy raportu podkreślają, że wzrost cen będzie spowodowany w dużej mierze czynnikami koniunkturalnymi: względnie niskie bezrobocie odpowiada za nacisk płacowy i jednocześnie popytowy, więc podwyżki płac firmy będą “odbijać sobie” podwyżkami cen. Jednak drugim czynnikiem powodujący wzrost cen towarów konsumpcyjnych będzie wzrost cen energii, który ma i będzie miał charakter trwały.

Specjaliści NBP podkreślają, że większe koszty energii będą związane przede wszystkim z cenami surowców na światowych rynkach. “Od 2019 roku ceny z giełdy towarowej będą się stopniowo przekładać na podwyżki rachunków dla gospodarstw domowych. (…) Od stycznia rachunek za energię elektryczną dla gospodarstw domowych zwiększą również rosnące koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego oraz wsparciem odnawialnych źródeł energii” – można przeczytać w udostępnionym materiale.

Wśród wszystkich surowców najistotniejsze znaczenie ma oczywiście cena węgla, który w polskiej energetyce nadal odgrywa rolę kluczową i jest to część problemu. “Inflację cen energii podwyższy także wprowadzenie opłaty emisyjnej, która przyczyni się do dodatkowego wzrostu cen paliw w przyszłym roku”, jak podkreślono w raporcie. Znajduje się w nim także informacja, że skoki detalicznych cen energii mogą w przyszłym roku sięgnąć chwilami nawet 10 proc.!

Niższe prognozy wzrostu inflacji mają banki prywatne. Ekonomiści Santandera szacują, że na początku 2019 r. wyniesie on 2,3 proc, a pod koniec – 2,8 proc. Jednak samo paliwo ma zdrożeć aż o 8 proc., żywność nawet o 2,8 proc, a koszty utrzymania mieszkania i nośników energii – o 3,5 proc. Co do ogólnego poziomu inflacji jeszcze bardziej optymistyczne są PKO BP i Bank Ochrony Środowiska – zdaniem tego ostatniego wzrost cen ma wynieść jedynie 1,6 – 1,9 proc.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.