Używanie nazistowskich symboli SS Galizien jest bezprawne

Opublikowano: 28.05.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 845

Kijowski administracyjny sąd okręgowy wydał zaskakujące jak na dzisiejszą Ukrainę postanowienie, które może być dużym kłopotem dla wielu polityków ukraińskich i dla oficjalnej polityki historycznej tego kraju.

27 maja wspomniany sąd postanowił, że symbolika czczonej na Ukrainie dywizji SS Hałyczyna (SS Galizien) jest symboliką nazistowską, a opinia ukraińskiego IPN wyrażająca przeciwny pogląd jest bezprawna.

W 2017 roku ukraiński IPN (w piśmie nr 01/1015 z 16.05.2017 r.) w odpowiedzi jednemu z ukraińskich mediów napisał: „symbolika 14 dywizji grenadierów wojsk SS „Hałyczyna” (1 Ukraińskiej Dywizji UNA) zgodnie z obowiązującym prawem Ukrainy, nie jest symboliką narodowo-socjalistycznego (nazistowskiego) totalitarnego reżimu, którego rozpowszechnianie lub publiczne wykorzystywanie jest w Ukrainie zabronione” .

Od 2015 roku na Ukrainie obowiązuje prawo zakazujące rozpowszechniania symboliki totalitarnych reżimów, ale w praktyce prawo to było skierowane przeciwko symbolice ZSRR i symbolom partii komunistycznych. Gdy pomniki radzieckie i nazwy ulic upamiętniające komunistów wycinano bez litości, wiele skrajnie prawicowych parawojskowych formacji i tzw. batalionów ochotniczych powszechnie odwoływały się do symboli i znaków związanych z nazizmem.

Postanowienie sądu w Kijowie jednoznacznie stwierdza, że opinie ukraińskiego IPN są bezprawne, zaś historycy z Instytutu i jego kierownictwo zostali postawieniem sądu zobowiązani do powstrzymania się od rozpowszechniania opinii, że symbolika SS Galizien nie jest symboliką nazistowskiego reżimu.

Kijowski sąd zadał mocny cios polityce historycznej Ukrainy, w której heroizacja SS Galizien pełni ważną rolę. Niedawno – 28 kwietnia, z okazji 77 lecia powstania tej zbrodniczej formacji władze Lwowa wydały panegiryczny dokument, w którym opisywano SS Galizien jako patriotyczną formację, która przede wszystkim walczyła z Armią Czerwoną w obronie ukraińskich ziem, a w mieście Kałusz odznaczono weterana tej dywizji „rycerskim krzyżem dywizji SS Galizien”. Weteran, odbierając odznaczenie, był wyraźnie wzruszony i odpowiedział nazistowskim salutem wyciągając prawą rękę przed siebie, co na nikim nie zrobiło żadnego wrażenia.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. adambiernacki 28.05.2020 13:23

    Do tej pory nie doczekaliśmy się jasnego prawnego określenia komuszyzmu i zakazania go jako terroryzmu bo to jest terroryzm. Komuszenie powinno być karane obozem pracy w wymiarze minimum 12 lat jeśli nie szubienicą.

  2. vannamond 28.05.2020 20:48

    Ale symbole tzw wojny ojczyźnianej są na Ukrainie wciąż legalne. Tyle w temacie.

  3. polantek 28.05.2020 22:30

    Naród bez tradycji ginie lecz tym bardziej nie przetwa wierząc w demony przeszłości.

  4. Foxi 29.05.2020 12:38

    Dwa dni potem… 29 05 2020 Ukraina: Pod Kijowem strzelanina z udziałem stu osób, zbiorowe zatrzymania

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.