Używanie nazistowskich symboli SS Galizien jest bezprawne

Opublikowano: 28.05.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 911

Kijowski administracyjny sąd okręgowy wydał zaskakujące jak na dzisiejszą Ukrainę postanowienie, które może być dużym kłopotem dla wielu polityków ukraińskich i dla oficjalnej polityki historycznej tego kraju.

27 maja wspomniany sąd postanowił, że symbolika czczonej na Ukrainie dywizji SS Hałyczyna (SS Galizien) jest symboliką nazistowską, a opinia ukraińskiego IPN wyrażająca przeciwny pogląd jest bezprawna.

W 2017 roku ukraiński IPN (w piśmie nr 01/1015 z 16.05.2017 r.) w odpowiedzi jednemu z ukraińskich mediów napisał: „symbolika 14 dywizji grenadierów wojsk SS „Hałyczyna” (1 Ukraińskiej Dywizji UNA) zgodnie z obowiązującym prawem Ukrainy, nie jest symboliką narodowo-socjalistycznego (nazistowskiego) totalitarnego reżimu, którego rozpowszechnianie lub publiczne wykorzystywanie jest w Ukrainie zabronione” .

Od 2015 roku na Ukrainie obowiązuje prawo zakazujące rozpowszechniania symboliki totalitarnych reżimów, ale w praktyce prawo to było skierowane przeciwko symbolice ZSRR i symbolom partii komunistycznych. Gdy pomniki radzieckie i nazwy ulic upamiętniające komunistów wycinano bez litości, wiele skrajnie prawicowych parawojskowych formacji i tzw. batalionów ochotniczych powszechnie odwoływały się do symboli i znaków związanych z nazizmem.

Postanowienie sądu w Kijowie jednoznacznie stwierdza, że opinie ukraińskiego IPN są bezprawne, zaś historycy z Instytutu i jego kierownictwo zostali postawieniem sądu zobowiązani do powstrzymania się od rozpowszechniania opinii, że symbolika SS Galizien nie jest symboliką nazistowskiego reżimu.

Kijowski sąd zadał mocny cios polityce historycznej Ukrainy, w której heroizacja SS Galizien pełni ważną rolę. Niedawno – 28 kwietnia, z okazji 77 lecia powstania tej zbrodniczej formacji władze Lwowa wydały panegiryczny dokument, w którym opisywano SS Galizien jako patriotyczną formację, która przede wszystkim walczyła z Armią Czerwoną w obronie ukraińskich ziem, a w mieście Kałusz odznaczono weterana tej dywizji „rycerskim krzyżem dywizji SS Galizien”. Weteran, odbierając odznaczenie, był wyraźnie wzruszony i odpowiedział nazistowskim salutem wyciągając prawą rękę przed siebie, co na nikim nie zrobiło żadnego wrażenia.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Do tej pory nie doczekaliśmy się jasnego prawnego określenia komuszyzmu i zakazania go jako terroryzmu bo to jest terroryzm. Komuszenie powinno być karane obozem pracy w wymiarze minimum 12 lat jeśli nie szubienicą.

vannamond
Użytkownik
vannamond

Ale symbole tzw wojny ojczyźnianej są na Ukrainie wciąż legalne. Tyle w temacie.

polantek
Użytkownik
polantek

Naród bez tradycji ginie lecz tym bardziej nie przetwa wierząc w demony przeszłości.

Foxi
Użytkownik
Foxi

Dwa dni potem… 29 05 2020 Ukraina: Pod Kijowem strzelanina z udziałem stu osób, zbiorowe zatrzymania