Uwolnienie rynku cukru uderzy w plantatorów buraków?

Opublikowano: 20.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 220

Już jesienią w Unii Europejskiej przestaną obowiązywać limity dotyczące produkcji cukru. Decyzja Komisji Europejskiej może uderzyć przede wszystkim w plantatorów buraków, którzy obawiają się, iż będą głównymi ofiarami cenowej wojny pomiędzy cukrowniami.

Polski rynek cukru jest bardzo duży, ponieważ szacuje się, iż rocznie w naszym kraju jego konsumpcja wynosi blisko 1,7 mld ton rocznie, a polska produkcja nie zaspokaja potrzeb całego rynku. Warto bowiem pamiętać, że cukier nie trafia jedynie do herbaty, bo potrzebują go także producenci żywności z branży napojów, lodów, przetworów takich jak dżemy, czy też keczupu i majonezu. Ogółem w naszym kraju działa obecnie czterech producentów cukru i blisko 35 tys. plantatorów buraka cukrowego.

Tymczasem Komisja Europejska już na jesieni uwolni rynek cukru w Unii Europejskiej, stąd nie będą już obowiązywać ograniczenia na jego produkcję. Wspomniani plantatorzy buraków cukrowych obawiają się więc, że staną się główną ofiarą walki pomiędzy cukrowniami, a większa produkcja cukru na unijnym rynku doprowadzi do znacznej obniżki cen już w przyszłym roku. Trudno przy tym przewidzieć, kiedy sytuacja na rynku się uspokoi, dlatego plantatorzy domagają się utrzymania w kontraktach z producentami ceny minimalnej tego produktu.

Kolejnym zagrożeniem dla całej unijnej branży może być otwarcie jego rynku dla zewnętrznych producentów na co naciska Światowa Organizacja Handlu, co może spowodować, iż produkcja buraków cukrowych w Europie po prostu przestanie być opłacalna.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Zodiak
Użytkownik
Zodiak

Proszę poprawić błąd, spożycie w Polsce wynosi 1,7 miliona ton, a nie miliarda.