Usuwanie wspomnień jak w „Facetach w czerni”

Opublikowano: 11.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2874

Naukowcy z Kioto odkryli sposób na wymazywanie wspomnień, co może brzmieć jak scenariusz z filmu science fiction, takiego jak „Faceci w Czerni”. Jednak zamiast specjalnego urządzenia użyli do tego biotechnologii.

Eksperyment przeprowadzony na myszach polegał na wstrzyknięciu adenowirusa z białkiem fluorescencyjnym do ich mózgów i blokowaniu światła kofiliny. W rezultacie myszy całkowicie zapomniały wyuczonych zadań. Technika ta może być pomocna w leczeniu osób z zespołem stresu pourazowego.

Jednak pojawia się pytanie: czy takie urządzenie może być niebezpieczne, jeśli wpadnie w ręce wojska lub służb specjalnych? Może to prowadzić do tworzenia żołnierzy pozbawionych wspomnień o przeszłości lub rekrutowania szpiegów. Eksperymenty z ludzką pamięcią mogą mieć poważne konsekwencje dla społeczeństwa.

Mimo potencjalnych zagrożeń technologia usuwania wspomnień może mieć wiele pozytywnych zastosowań, takich jak pomoc osobom z traumatycznymi wspomnieniami. Dalsze badania są jednak konieczne, aby ustalić ramy etyczne korzystania z takich urządzeń.

Koncepcja usuwania wspomnień nie jest nowa. Pojawia się w literaturze i kinie, na przykład w filmie „Miasto bohaterów”, gdzie bohater usuwa wspomnienia swojej córki, aby pozbyć się bólu. Dopiero teraz nauka zaczyna zbliżać się do realizacji tego pomysłu.

Opinie ekspertów są podzielone. Niektórzy naukowcy obawiają się negatywnych konsekwencji, takich jak utrata indywidualności i osobowości. Inni uważają, że technologia może pomóc ludziom przezwyciężyć traumy i wrócić do normalnego życia.

Niezależnie od stanowiska, warto pamiętać, że eksperymenty z ludzką pamięcią muszą być przeprowadzane z rozwagą i poszanowaniem praw człowieka.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.