Ustawa wiatrakowa zablokuje budowę nowych domów

Opublikowano: 04.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2624

Pod płaszczykiem mrożenia cen energii, nowa koalicja rządowa, wzorem PiS, robi dziwne „wrzutki” do ustaw. Okazuje się, że zablokowana zostanie możliwość budowy nowych domów.

Ustawa o mrożeniu cen energii zyskała już przydomek „ustawy wiatrakowej”, a to dlatego, że w ustawie znalazło się wiele dziwnych zapisów. Na przykład konsekwencją uznania budowy OZE i inwestycji towarzyszących za cel publiczny będzie „możliwość wywłaszczenia osób prywatnych na cel budowy np. farmy wiatrowej”. Zawarte w ustawie regulacje umożliwią też budowę farm wiatrowych znacznie bliżej zabudowań mieszkalnych – nawet 300 metrów od domu.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, z ustawy o mrożeniu cen energii wynika jeszcze jedna sprawa – blokada możliwości budowy nowych domów w latach 2026-2027. „Okazuje się jednak, że przyjęcie przepisów w proponowanym brzmieniu zablokuje możliwość budowania na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Te nie będą mogły zostać wydane po 1 stycznia 2026 r. do końca 2027 r. W tym czasie nowe domy będzie można wznosić jedynie na terenach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego” – pisze gazeta.

Wszystko dlatego, że w projekcie przedłużono obowiązywanie aktualnych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin do końca 2027 r. Prawnik Piotr Jarzyński z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy zwraca uwagę, że skoro ten termin ma być przesunięty, to w lipcowej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym powinna zostać zmieniona data w art. 59 ust. 3 z „1 stycznia 2026 r.” na „1 stycznia 2028 r.”. Zgodnie z tym przepisem wydanie „wuzetki” na wniosek złożony od 1 stycznia 2026 r. jest możliwe, jeżeli w danej gminie obowiązuje plan ogólny gminy.

Bez zmiany daty nastąpi zastój w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy w tych gminach, w których do końca 2025 r. nie obowiązuje plan ogólny. W praktyce samorządy nie będą mogły rozpatrywać nowych wniosków o warunki zabudowy od 1 stycznia 2026 r. i będą musiały lokalizować zabudowę tylko na podstawie planów miejscowych lub zintegrowanych planów inwestycyjnych. A jak podkreśla prawnik, dziś to na „wuzetkach” opiera się w dużej mierze proces inwestycyjny zabudowy nieruchomości.

Patryk Kozierkiewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich mówi, że pominięcie zmiany art. 59 ust. 3 noweli lipcowej spowoduje też zahamowanie inwestycji deweloperów. Dziś także oni wiele projektów realizują na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli art. 59 ust. 3 nowelizacji nie zostanie zmieniony, ważne będzie złożenie wniosku o warunki zabudowy do 31 grudnia 2025 r. Tylko wtedy będzie możliwe wydanie „wuzetki” na obszarach, na których nie obowiązuje plan miejscowy. Planami zagospodarowania jest pokryte zaledwie ok. jednej trzeciej powierzchni kraju.

Ustawa aktualnie oczekuje na pierwsze czytanie w Sejmie.

Autorstwo: KM
Zdjęcie: Steppinstars (CC0)
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. replikant3d 04.12.2023 18:30

  Te ,,przypadkowe i dziwne,, wrzutki do ustaw, są ściśle skorelowane z nową ustawą gelogiczną .Świetnie się ,,uzupełniają,, To kolejny dowód na to iż WSZYSTKIE partie polityczne realizują plan globalistów. Mamy przerąbane na całej linii…

 2. Szurnięty Mędrzec 05.12.2023 02:09

  Socjaliści po wynalezieniu ognia 500 tyś lat p.n.e (koloryzowane)

  Trzeba go zakazać, bo jeszcze ktoś się poparzy
  I wprowadzić opłaty za korzystanie z niego, by zniechęcić ludzi

 3. Szurnięty Mędrzec 05.12.2023 05:29

  @replikant3d przez najbliższe dwa do trzech lat tak, ale gady przyspieszyły swoje plany, z których coraz więcej dostaje się do świadomości publicznej. Wygrana z nimi tuż tuż

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.