Ustawa PiS-u o „rosyjskich wpływach” narusza demokrację

Opublikowano: 09.06.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1879

Komisja Europejska przekazała w czwartek Polsce oficjalne zawiadomienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie ustawy o „rosyjskim wpływie”, która jest sprzeczna z normami europejskimi, naruszając zarówno zasady demokracji, jak i wymóg, aby prawo nie działało wstecz. KE podkreśla również, że sama ustawa jest „nieuzasadnioną ingerencją w procesy demokratyczne”.

„W dniu dzisiejszym Komisja Europejska wszczęła procedurę mającą na celu naprawienie naruszeń poprzez wystosowanie do Polski formalnego powiadomienia o naruszeniu prawa europejskiego. Decyzja ta jest wynikiem dogłębnej analizy przez Komisję Europejską nowej polskiej ustawy o powołaniu Państwowej Komisji Badania Wpływu Rosji na Bezpieczeństwo Wewnętrzne RP w latach 2007-2022, która weszła w życie 31 maja 2023 roku. Komisja Europejska uważa, że narusza ona zasady demokracji, zasady niedziałania prawa wstecz, prawo do ochrony prawnej oraz unijne przepisy o ochronie danych” – czytamy w dokumencie.

„W szczególności Komisja Europejska uważa, że nowe prawo samo w sobie stanowi nieuzasadnioną ingerencję w proces demokratyczny. Działania komisji, w tym dochodzenia i przesłuchania publiczne, niosą ze sobą ryzyko poważnego uszczerbku na reputacji kandydatów, którzy zostaną oskarżeni o działanie pod wpływem Rosji, mogą ograniczyć wpływ polityczny osób wybranych w wyniku procesów demokratycznych” – czytamy w dokumencie.

W Brukseli wielu obserwatorów przypisuje szybką reakcję Komisji Europejskiej na ustawę faktowi, że jest ona wymierzona w lidera polskiej opozycji Donalda Tuska, który przewodniczył Radzie Europejskiej w latach 2014-2019 i kierował największym ponadnarodowym stowarzyszeniem politycznym w Europie, Europejską Partią Ludową, w latach 2019-2022 i zachował znaczące wpływy i powiązania w kręgach europejskich.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.