„Ustawa o obronie ojczyzny” podpisana przez prezydenta

Opublikowano: 19.03.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1464

Akt prawny o tym tytule został podpisany przez Andrzeja Dudę. Porządkuje on sprawy związane z armią i militarnymi potrzebami. W sytuacji, kiedy za granicami Polski toczy się wojna, nie było odważnego, który by zgłosił jakiekolwiek zastrzeżenia.

Ustawa zwiększa wydatki na obronność. W tym roku będzie to 2,2 proc. PKB, by w następnych latach zwiększyć się do „co najmniej” 3 proc. To plasuje Polskę w czołówce państw wydających najwięcej procentowo w stosunku do PKB w Europie. Daje też silny impuls do modernizacji Sił Zbrojnych, tak potrzebnych polskiej armii. Zakładane jest zwiększenie liczebności wojska polskiego do około 300 tysięcy (w 1955 roku, armia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej liczyła około 370 tysięcy ludzi) tj. trzykrotnie więcej niż dzisiaj. Przewidziane są też zmiany w systemie odbywania służby wojskowej, finansowe zachęty dla zawodowych żołnierzy do pozostawania w służbie, dla kandydatów na żołnierzy i rozszerzenie systemu szkolenia żołnierzy.

Ustawa została przyjęta przez Sejm, by zostać jednogłośnie przyjęta w Senacie. „Za” była również Lewica: „Dla wzrostu siły naszej Ojczyzny niezbędne jest współdziałanie wszystkich sił politycznych. Jesteśmy na taką współpracę otwarci! Wzywamy jednocześnie rząd do zakończenia bezsensownych sporów z Unią Europejską. Podejmujmy tylko takie decyzje, które będą zwiększać bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Podejmujmy je mądrze i z rozmysłem! Wszyscy mamy ten sam cel. Pragniemy, aby Polska była bezpieczna, a Polki i Polacy mogli zasypiać bez strachu, że coś im i ich rodzinom grozi! Chcemy pewności, że po każdej nocy nadejdzie nowy bezpieczny dzień. Chcemy z nadzieją i optymizmem patrzyć w przyszłość”, mówił Marcin Kulasek, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej z ramienia Lewicy.

„Bardzo dobrze, że polski parlament nareszcie zaczyna pracować nad systemową zmianą myślenia o polskiej armii. To myślenie, które będzie dawało perspektywę nowoczesnego wojska, szukającego wsparcia w NATO, ale jednocześnie armii dobrze uzbrojonej”, mówił o pracach nad ustawą Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.

O podpisanej ustawie mówili dzisiaj w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda: „modernizacja i stałe zwiększanie gotowości i sprawności bojowej polskiej armii to wielki testament, który zostawił nam prezydent Lech Kaczyński wraz z obowiązkiem starania się o to, by tu w Polsce były siły sojusznicze i by Polska nie stała się „celem napaści żarłocznej, imperialnej Rosji”.

Jarosław Kaczyński ze swej strony odwołał się do wojny na Ukrainie, która ma „zasadnicze, egzystencjalne znaczenie dla Ukrainy, ale ma także znaczenie dla Europy i całego świata. (…) sprawa bezpieczeństwa, zawsze bardzo ważna w polityce każdego odpowiedzialnego państwa, staje się sprawą całkowicie dominującą. Muszą być jej podporządkowane wszystkie inne kwestie”, mówił Kaczyński. Prezes PiS dodał także, że Polska musi mieć armie o wiele silniejszą niż dzisiejsza armia ukraińska.

Wyraził nadzieję, że „”musimy także budować społeczne poparcie dla wojska, społeczne poparcie dla tego wszystkiego, co wiąże się z odpowiednią, potrzebną w stanach najwyższego zagrożenia postawą”.

Wydatki na obronność wzrosną o 25 mld złotych.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. agama 19.03.2022 16:45

  czyli Polska dalej będzie biedna i demontowana przez patopolityków, tylko jeszcze dodatkowo trzeba za nią wykrwawiać się na froncie

 2. woma123 19.03.2022 23:06

  HI

  Podatek Belki, czyli od “zysków” (oczywiście władza nie odlicza od nich inflacji, bo po co !!!) to jakieś 200-300 milionów rocznie. Skąd władza weźmie dodatkowe 25 mld!!!! Ano z podniesienia naszych podatków, oczywiście. Bo w tym przypadku drukowanie pustego pieniądza nic nie da. Za broń trzeba płacić pieniędzmi, a nie papierkami.

  Oj, zbudzi się ten naród niebawem z palcem w nocniku ! Zbudzi. PiS zapowiadał świetlaną i dostatnią przyszłość, a tu nagle długonosy kłamczuszek zaczyna mówić o kryzysie, zaciskaniu pasa i temu podobne. Jakbym słyszał komunistycznych kacyków z lat młodości!!

  DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.