Ustawa o cenzurowaniu prywatnych wypowiedzi w Internecie

Opublikowano: 23.06.2021 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1713

Rząd Trudeau uchwalił w nocy kontrowersyjną ustawę C‑10, teraz ustawodawstwo trafi do Senatu.

Kanadyjscy prawodawcy przyjęli kontrowersyjną ustawę, która ma na celu uregulowanie treści rozpowszechnianych przez serwisy streamingowe mediów i platformy społecznościowe, takie jak „Facebook” i „YouTube”. Krytycy ostrzegają, że ustawa zagraża wolności słowa w Kanadzie.

Strategia rządu liberalnego polegała na wielokrotnym ograniczaniu debaty parlamentarnej. Proces parlamentarny trwał wiele godzin, ponieważ rząd wydał wiele wniosków o skrócenie debaty, ponownie wprowadził poprawki, które wcześniej uznano za nieważne i odrzucił ostatnią próbę przywrócenia zabezpieczeń wolności wypowiedzi zawartych w sekcji 4.1 dla treści generowanych przez indywidualnych użytkowników.

Ustawodawstwo opracowane przez rząd Justina Trudeau , znane jako Bill C‑10, ma na celu poddanie gigantów technologicznych takim samym wymogom jak tradycyjni nadawcy – skutecznie zmuszając firmy jak Netflix Inc. i TikTok Inc. do “finansowania i promowania kanadyjskich treści”. Jest to jeden z najbardziej dalekosiężnych planów rządów w celu “uregulowania algorytmów używanych przez firmy technologiczne do wzmacniania lub polecania treści”.

Ustawodawstwo musi jeszcze przejść przez Senat.

W Kanadzie dodatkowym problemem jest to, wyhamowanie wpływu kultury amerykańskiej. Sektor medialny jest często zwolniony z porozumień mających na celu umożliwienie obcokrajowcom dostępu do rynków kanadyjskich. Oznacza to również, że globalne firmy medialne, takie jak News Corp. Ruperta Murdocha, nie mogą posiadać gazet ani stacji telewizyjnych w Kanadzie.

Wyzwanie polega na tym, jak regulować treści w Internecie bez naruszania indywidualnej wolności wypowiedzi. Zdaniem krytyków, język ustawy jest pod tym względem niejednoznaczny. Niektóre z nich można interpretować jako stwierdzenie, że aktywność użytkowników nie będzie regulowana, podczas gdy inne części sugerują, że treści tworzone w prywatnych witrynach będą regulowane.

Ustawa faktycznie wprowadziłaby trzy wymogi dla firm zajmujących się mediami cyfrowymi: Muszą dostarczać informacje o swoich źródłach przychodów, przekazywać część swoich zysków funduszowi na wspieranie kanadyjskich treści i zwiększanie widoczności lub „wykrywalności” kanadyjskich treści. Byłaby to pierwsza modernizacja krajowego ustawodawstwa nadawczego od 1991 roku.

Konserwatyści, główna opozycja, publicznie wystąpili przeciwko ustawie C‑10, a jej członkowie głosowali przeciwko niej. Ustawa została przyjęta przez ustawodawców we wtorek rano około 1:30 w głosowaniu 196 do 112.

Nowe reformy Trudeau nadawców są pierwszą z wielotorowego planu rządzących liberałów, aby uregulować i opodatkować firmy cyfrowe. Planują również wymagać od platform mediów społecznościowych finansowania kanadyjskich serwisów informacyjnych i zwalczania mowy nienawiści w Internecie.

Kanadyjski rząd grozi również wprowadzeniem podatku od usług cyfrowych w wysokości 3% od kanadyjskich dochodów od przyszłego roku.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.