Ustawa emerytalna przeszła w pierwszym czytaniu

Opublikowano: 30.04.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 634

27 kwietnia w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o reformie emerytalnej, przewidującego zrównanie i podniesienie progu wiekowego przechodzenia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i kobiet.

Zgłoszony przez rząd projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę w wysokości 50% należnego świadczenia po osiągnięciu 62 roku życia przez kobiety i 65 roku życia przez mężczyzn, i jednocześnie po odbyciu 35-letniego stażu pracy dla kobiet i 40-letniego stażu pracy dla mężczyzn w systemie składkowym (wybór takiego rozwiązania skutkowałby jednak obniżeniem odprowadzonego przez decydujących się na nie pracowników/-nice kapitału w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Za odrzuceniem ww. projektu ustawy w pierwszym czytaniu opowiedziało się 168 posłów i posłanek, przeciwnych jej odrzuceniu było natomiast 266 posłów i posłanek, od głosu wstrzymało się 2 posłów, nie głosowało 24 posłów i posłanek (patrz: tutaj). W wyniku przewagi głosów opowiadających się przeciwko odrzuceniu ustawy Sejm przyjął ją do dalszych prac parlamentarnych w Komisji Sejmowej.

Rozkład głosów w poszczególnych klubach parlamentarnych wyglądał następująco. 205 posłów i posłanek rządzącej Platformy Obywatelskiej opowiedziało się przeciwko odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu, nie głosowała tylko jedna posłanka (Niemczyk Małgorzata). Przeciwko odrzuceniu ustawy opowiedziało się także 25 posłów i posłanek koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie głosowało 3 posłów (Górczyński Jarosław, Kłopotek Eugeniusz – nieobecny także przy głosowaniu ws. referendum dotyczącego wieku emerytalnego oraz Sawicki Marek).

Z kolei za odrzuceniem ustawy w pierwszym czytaniu opowiedziało się 121 posłów i posłanek Prawa i Sprawiedliwości, nieobecnych było 15 posłów i posłanek tej formacji (Arciszewska-Mielewczyk Dorota, Górski Tomasz, Hofman Adam, Hrynkiewicz Józefa, Kamiński Mariusz Antoni, Latos Tomasz, Nowak Maria, Piecha Bolesław Grzegorz, Pięta Stanisław, Rogacki Adam,Sadurska Małgorzata, Szczerski Krzysztof, Waszczykowski Witold, Zawiślak Sławomir oraz Zubowski Wojciech). Za odrzuceniem ustawy w pierwszym czytaniu opowiedziało się także 19 posłów i posłanek Solidarnej Polski, za wyjątkiem jednego posła (Dąbrowskiego Andrzeja), który był przeciwny jej odrzuceniu. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 23 posłów i posłanek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a dwoje przedstawicieli tego klubu było nieobecnych na sali (Napieralski Grzegorz, Prządka Stanisława).

Wyraźny podział głosów wystąpił w klubie parlamentarnym Ruchu Palikota, w którym zdecydowana większość, a więc 33 posłów i posłanek, włącznie z przewodniczącym Januszem Palikotem, opowiedziała się przeciwko odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu, pięcioro za jej odrzuceniem (Biedroń Robert, Grodzka Anna, Klepacz Witold, Kopyciński Sławomir oraz Nowicka Wanda, chociaż ci sami posłowie i posłanki – za wyjątkiem posła Klepacza obecnego wówczas w SLD – zagłosowali w Sejmowym głosowaniu 30 marca przeciwko wnioskowi o referendum ws. wieku emerytalnego), dwóch wstrzymało się od głosu (Bauć Piotr Paweł i Kwiatkowski Jacek), a trzech było nieobecnych (Kotliński Roman, Krupa Łukasz, Szymiec-Raczyńska Halina).

Opracowanie: Anna Kowalczyk
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. slawo47 30.04.2012 13:23

    …ale fajnie zrobili wszystkich w bambuko….tych mlodych glupkow tez, bo ten czas leci nieublaganie i szybko

  2. dinozaur 30.04.2012 20:35

    Napisze co widzę, może ktoś przeczyta, choć wątpię. Wszyscy grilują. Informacja dotarła do nielicznych, mało komentarzy, main stream rzucił wiadomość, która już jest na kolejnych podstronach. Nie potrzebowali Madzi i PKP – klepnięte.

  3. Il 01.05.2012 00:55

    PO i PSL to zbrodnicze organizacje polskawych sprzedawczyków.

    Kiedyś była Milicja Obywatelska.
    Teraz jest przestępcza Policja Obywatelska (PO).

    Ciekawe kiedy odbiorą emerytury zbrodniarzom powojennym ? (SB-ekom, UB-ekom itp)

  4. ARTUR 01.05.2012 23:01

    @ Il. Zasada ” Kol Nidre ” zwalnia Żydów i tych co zostali wtajemniczeni z obowiązku prawdy i wiary ,pozwala oszukiwać ,łupić ,zabijać ,łamać przysięgi wobec ludzi i Boga .Jest to proceder niebezpieczny który opanował kastę urzędniczą na zasadzie sekty ,tylko całkowity nadzór społeczny i wyeliminowanie sekciarzy pozwoli na odzyskanie kraju i zaprowadzenie ładu społecznego .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.