USA zwiększą zbrojenia w przestrzeni kosmicznej

Opublikowano: 21.08.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 350

Stany Zjednoczone wykonały duży krok do przodu, aby spuścić ze smyczy wyścig zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, kiedy 23 grudnia 2016 roku prezydent Obama podpisał ustawę o obronie narodowej (National Defense Authorization Act), która autoryzuje wznowienie programu „Gwiezdnych Wojen”. Krajowy system obrony przed rakietami balistycznymi ma wejść w nową fazę, co znacznie skomplikuje międzynarodowy program bezpieczeństwa i zaostrzy napięcia z Rosją i Chinami.

Jako kandydat na prezydenta USA Barack Obama nazwał plany obrony przeciwko rakietom balistycznym jako „niesprawdzone” i obiecał je zlikwidować, jeśli okażą się prawdziwe. Decyzja o wznowieniu programu „Gwiezdnych Wojen” jest sprzeczna z opiniami wielu ekspertów w tej dziedzinie. Na przykład raport Unii Zainteresowanych Naukowców (Union of Concerned Scientists) z roku 2016 mówi, że program obrony przeciwrakietowej USA jest kosztowny, niewiarygodny i nie podlegający nadzorowi.

Traktat o Przestrzeni Kosmicznej z roku 1967 zakazuje umieszczania broni masowego rażenia w przestrzeni, ale nie zakazuje umieszczania na orbicie broni konwencjonalnej.

Potencjalny wyścig zbrojeń w przestrzeni kosmicznej jest przedmiotem poważnej troski Organizacji Narodów Zjednoczonych. W roku 2008 Rosja i Chiny zaproponowały pierwszy w historii projekt traktatu, który miał zapobiec umieszczaniu broni w przestrzeni kosmicznej oraz groźbom lub użyciu siły przeciwko obiektom w zewnętrznej przestrzeni kosmicznej. Ta inicjatywa upadła z powodu storpedowania przez USA.

W grudniu 2015 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rosyjską rezolucję wzywającą do niezobowiązującej restrykcji wobec pierwszego umieszczenia broni w przestrzeni kosmicznej. Sto dwadzieścia dziewięć krajów, w tym Chiny przegłosowało przyjęcie rezolucji. Jedynym krajem, który sprzeciwił się inicjatywie, były Stany Zjednoczone. Unia Europejska wstrzymała się od głosu.

Tłumaczenie: Nexus
Źródło oryginalne: Strategic-Culture.org
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.