USA zakwestionowały odmowę ekstradycji Assange’a

Opublikowano: 18.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 800

Strona amerykańska złożyła odwołanie od odmowy ekstradycji założyciela „WikiLeaks” Juliana Assange’a z Wielkiej Brytanii, jego obrona zwróciła się do sądu o dodatkowy czas na odpowiedź, poinformował komitet organizacyjny ruchu Don’t Extradite Assange.

4 stycznia sędzia Centralnego Sądu Karnego w Londynie Vanessa Baraitser odmówiła ekstradycji Assange’a władzom amerykańskim, prawnicy strony amerykańskiej zapowiedzieli zakwestionowanie tej decyzji, na to dano kilka tygodni. „Prokuratura USA przesłała swoje argumenty do sądu w ubiegły piątek, co jest odwołaniem od wyroku z 4 stycznia, w którym stwierdzono, że ekstradycja Assange’a do Stanów Zjednoczonych jest niebezpieczna, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do śmierć oskarżonego” – głosi oświadczenie.

Kolejnym krokiem w tym procesie będzie obrona Assange’a. Don’t Extradite Assange cytuje wypowiedź jego przyjaciółki Stelli Maurice, która informuje, że prawnicy zwrócą się do sądu o danie im więcej czasu na omówienie dalszej strategii i przygotowanie argumentacji. „Następnym krokiem będzie odpowiedź zespołu prawników Juliana na argumenty USA. Prawnicy Juliana ciężko pracują. Zwrócili się do sądu o więcej czasu na podjęcie decyzji o wniesieniu odwołania wzajemnego (od decyzji z 4 stycznia), aby zakwestionować te części werdyktu, w których sędzia nie poparła Assange’a, jak również argumenty w obronie wolności prasy. Odwołanie wzajemne da szansę na oczyszczenie imienia Juliana w odpowiedni sposób” – powiedziała Maurice w oświadczeniu.

Assange był przetrzymywany przez ponad 500 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh na wschód od Londynu. Prawnicy twierdzą, że oskarżony jest w złym stanie zdrowia i nalegają na jego zwolnienie za kaucją. Prawnicy zwracają również uwagę, że warunki zatrzymania utrudniają udział Assange’a w pełnym przygotowaniu materiałów sprawy i pracy z prawnikami.

6 stycznia magistracki sąd londyńskiego rejonu Westminster odmówił zwolnienia Assange’a za kaucją, pozostanie on w więzieniu do czasu rozpatrzenia apelacji USA w sprawie jego ekstradycji. Odmówiono mu zwolnienia za kaucją, ponieważ wcześniej naruszył warunki zwolnienia. Sąd oddalił wszystkie wcześniejsze wnioski prawników z tych samych powodów.

Assange, oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt w Szwecji w 2010 roku, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu Assange jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh. Rozprawa ekstradycyjna rozpoczęła się 2 maja 2019 roku. Wkrótce potem władze USA ogłosiły, że postawiły Assangeowi nowe zarzuty o 17 naruszeń przepisów o szpiegostwie i ujawnianiu tajnych informacji. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Assange’owi grozi do 175 lat więzienia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o