USA zagwarantowały Polsce trwałą obecność US Army

Opublikowano: 01.07.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 650

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają rozmowy na temat szczegółów sprowadzenia większej liczby amerykańskich wojsk do Polski.

W ubiegłym tygodniu w USA zatwierdzono zwiększenie wydatków na „długoterminową rywalizację strategiczną z Federacją Rosyjską” w kontekście właśnie obecności wojskowej w Polsce. Ustawa została przyjęta większością głosów, zatwierdzona kwota na obronę to 750 mld dolarów w przyszłym roku.

Według Błaszczaka teraz trwają ustalenia praktyczne – m.in. na temat infrastruktury dla nowych wojsk.

„W Polsce mamy na trwałe zagwarantowaną obecność Stanów Zjednoczonych, a więc najpotężniejszej armii na świecie” – stwierdził Błaszczak, mówiąc o mocnych relacjach polsko-amerykańskich. W trzecim kwartale bieżącego roku ma zostać podpisana umowa w sprawie centrum szkolenia bojowego na poligonie w Drawsku Pomorskim. „To będzie centrum, które będzie przeznaczone dla wojsk amerykańskich, ale także dla wojsk polskich. (…) Wojska amerykańskie nie będą zmuszone, żeby wyjeżdżać do Niemiec, żeby certyfikować (…) swoje zdolności na odpowiednio przygotowanym do tego poligonie. Taki poligon będziemy mieli w Polsce” – dodał szef MON.

Amerykańska ustawa głosi, że ze względu na geostrategiczne położenie i możliwości polskiego wojska kraj ma znaczenie kluczowe dla powstrzymywania, obrony i zwalczania rosyjskiej agresji wobec sojuszników Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowej i Wschodniej. Zatem „USA powinny zwiększyć stałą obecność swoich sił zbrojnych w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym kluczowe jednostki wspomagające walkę, jak i elementy dowództwa bojowego, by wzmocnić odstraszanie wobec rosyjskiej agresji oraz zmniejszyć ryzyko konieczności realizacji planów awaryjnych Departamentu Obrony”.

Podczas niedawnej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie Polska i USA podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej. W deklaracji jest zapowiedź utworzenia w Polsce: Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej, infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 wymieniających się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania – czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Zdjęcie: Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. MvS 01.07.2019 12:03

  Przypomina mi to sytuację z okresu przedwojennego, gdy państwa naprędce zawiązanej”koalicji” antyniemieckiej czyli Francji i Polski chciały obecności kontyngentu brytyjskiego, po to by British Navy była zobligowana do ataku na Kriegsmarine. Kontyngent był, walczył ze Szkopami całkiem dzielnie, ale był za mały i nie miał porządnego wsparcia z powietrza bo to wsparcie zostało na wyspie w celu obrony przed planowanym przez Luftwaffe atakiem w roku następnym. Różnica będzie taka, że amerykański kontyngent poda tyły jak tylko grad zacznie padać.

 2. Maximov 02.07.2019 10:27

  Polska znów będzie okupowana, gdyż nie da się inaczej nazwać obecności obcych wojsk na własnym terytorium i dodatkowo utrzymywanie ich.
  Zamiast budować własny potencjał obronny wraz z przemysłem płacimy obcym za wątpliwą obronę.
  Jak dla mnie ociera się to o zdradę stanu.

 3. lcoyote 02.07.2019 17:43

  @Maximov
  W pełni się z Tobą zgadzam. Obecność obcych wojsk (amerykańskich lub innych) jest rodzajem okupacji. Rządy, które to podpisały i te które podpisały zakup F16 powinny zostać oskarżone o zdradę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.