USA „zaczęły walkę” z antysemityzmem

Opublikowano: 12.12.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1023

Uznanie judaizmu za narodowość przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ma pomóc w walce z „antysemityzmem” na uczelniach. Dzięki takiemu posunięciu uniwersytety będą musiały zwalczać niechęć wobec Żydów jako element dyskryminacji rasowej, aby otrzymać państwowe dofinansowanie. Przeciwnicy decyzji Trumpa zauważają, że w ten sposób uciszona może zostać również krytyka samego Izraela.

Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie przewiduje uznanie judaizmu nie tylko za religię, lecz także za narodowość. Taki krok powoduje dalsze implikacje, które mają pozwolić na walkę z „antysemityzmem” rozpowszechnionym rzekomo na amerykańskich uniwersytetach. Bez podejmowania odpowiednich czynności uczelnie stracą bowiem dofinansowanie ze strony rządu federalnego, ponieważ na mocy prawa z 1964 roku publicznych funduszy nie mogą otrzymywać instytucje w których dochodzi do dyskryminacji na tle narodowościowym.

Ustawa o Prawach Obywatelskich (Civil Rights Act) zobowiązuje tym samym Departament Edukacji USA do wstrzymania wypłaty dotacji, jeśli w danej placówce oświatowej mają miejsce wydarzenia związane z dyskryminacją w oparciu o rasę, narodowość czy pochodzenie etniczne. Jak dotąd nie uwzględniano w tym kontekście wyznawanej religii, stąd Trump zdecydował się uznać judaizm również za narodowość.

Krytycy takiego rozwiązania obawiają się, że w ten sposób na uniwersytetach w Ameryce ograniczona zostanie wolność słowa, a przede wszystkim możliwość krytykowania Izraela. Urzędnicy według wytycznych mają bowiem opierać się na definicję „antysemityzmu” sporządzoną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), która za jego przejaw uznaje także „ataki na państwo Izrael”.

W Stanach Zjednoczonych silne oddziaływanie, zwłaszcza na uczelniach, ma Ruch Bojkotu Izraela (BDS). Przeciwko jego działalności, skoncentrowanej między innymi na promowaniu palestyńskiej państwowości i bojkocie izraelskich produktów, występuje właśnie syjonistyczne państwo. Od dawna Izrael wzywa więc swoich sojuszników do zwalczania BDS, a jak powszechnie wiadomo Trump należy do największych orędowników „chrześcijańskiego syjonizmu”.

Zadowolenia z powodu działań Trumpa nie kryją organizacje żydowskie. Republikańska Koalicja Żydowska, czyli grupa lobbystyczna wewnątrz Partii Republikańskiej, nazwała tę decyzję historycznym i niezwykle ważnym momentem dla żydowskich Amerykanów. Jej szef i były senator Norm Coleman dodatkowo okrzyknął Trumpa mianem „najbardziej prożydowskiego prezydenta” w historii USA.

Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Husar
Użytkownik
Husar

Znaleźć wyspę gdzieś na środku oceanu, zesłać tam wszystkich żydów i skończą się te wszystkie głupoty z antysemityzmem. Bo wychodzi na to, że tylko żydzi mają problem z całym światem.

Krokodylowy
Użytkownik
Krokodylowy

@Husar – było takie hasełko przed wojną – “Żydzi na Madagaskar”. I faktycznie coś jest na rzeczy, że Trump to już przechrzta.

Janusz
Użytkownik

Pasożyt nie może istnieć bez ofiary.

Koszerny Adolf
Użytkownik
Koszerny Adolf

Chyba została tylko modlitwa do żydowskiego boga o jakiegoś Adolfa…

SZS
Użytkownik
SZS

Husar
I co? Myślisz, że nie byłoby tam antysemityzmu ??? Kwestia czasu….