USA „zaczęły walkę” z antysemityzmem

Opublikowano: 12.12.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1387

Uznanie judaizmu za narodowość przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ma pomóc w walce z „antysemityzmem” na uczelniach. Dzięki takiemu posunięciu uniwersytety będą musiały zwalczać niechęć wobec Żydów jako element dyskryminacji rasowej, aby otrzymać państwowe dofinansowanie. Przeciwnicy decyzji Trumpa zauważają, że w ten sposób uciszona może zostać również krytyka samego Izraela.

Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie przewiduje uznanie judaizmu nie tylko za religię, lecz także za narodowość. Taki krok powoduje dalsze implikacje, które mają pozwolić na walkę z „antysemityzmem” rozpowszechnionym rzekomo na amerykańskich uniwersytetach. Bez podejmowania odpowiednich czynności uczelnie stracą bowiem dofinansowanie ze strony rządu federalnego, ponieważ na mocy prawa z 1964 roku publicznych funduszy nie mogą otrzymywać instytucje w których dochodzi do dyskryminacji na tle narodowościowym.

Ustawa o Prawach Obywatelskich (Civil Rights Act) zobowiązuje tym samym Departament Edukacji USA do wstrzymania wypłaty dotacji, jeśli w danej placówce oświatowej mają miejsce wydarzenia związane z dyskryminacją w oparciu o rasę, narodowość czy pochodzenie etniczne. Jak dotąd nie uwzględniano w tym kontekście wyznawanej religii, stąd Trump zdecydował się uznać judaizm również za narodowość.

Krytycy takiego rozwiązania obawiają się, że w ten sposób na uniwersytetach w Ameryce ograniczona zostanie wolność słowa, a przede wszystkim możliwość krytykowania Izraela. Urzędnicy według wytycznych mają bowiem opierać się na definicję „antysemityzmu” sporządzoną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), która za jego przejaw uznaje także „ataki na państwo Izrael”.

W Stanach Zjednoczonych silne oddziaływanie, zwłaszcza na uczelniach, ma Ruch Bojkotu Izraela (BDS). Przeciwko jego działalności, skoncentrowanej między innymi na promowaniu palestyńskiej państwowości i bojkocie izraelskich produktów, występuje właśnie syjonistyczne państwo. Od dawna Izrael wzywa więc swoich sojuszników do zwalczania BDS, a jak powszechnie wiadomo Trump należy do największych orędowników „chrześcijańskiego syjonizmu”.

Zadowolenia z powodu działań Trumpa nie kryją organizacje żydowskie. Republikańska Koalicja Żydowska, czyli grupa lobbystyczna wewnątrz Partii Republikańskiej, nazwała tę decyzję historycznym i niezwykle ważnym momentem dla żydowskich Amerykanów. Jej szef i były senator Norm Coleman dodatkowo okrzyknął Trumpa mianem „najbardziej prożydowskiego prezydenta” w historii USA.

Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Husar 12.12.2019 11:33

  Znaleźć wyspę gdzieś na środku oceanu, zesłać tam wszystkich żydów i skończą się te wszystkie głupoty z antysemityzmem. Bo wychodzi na to, że tylko żydzi mają problem z całym światem.

 2. Krokodylowy 12.12.2019 15:43

  @Husar – było takie hasełko przed wojną – “Żydzi na Madagaskar”. I faktycznie coś jest na rzeczy, że Trump to już przechrzta.

 3. Janusz 12.12.2019 17:28

  Pasożyt nie może istnieć bez ofiary.

 4. Koszerny Adolf 12.12.2019 19:21

  Chyba została tylko modlitwa do żydowskiego boga o jakiegoś Adolfa…

 5. SZS 12.12.2019 19:55

  Husar
  I co? Myślisz, że nie byłoby tam antysemityzmu ??? Kwestia czasu….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.