USA zabiły pół miliona ludzi w „wojnie z terroryzmem”

Opublikowano: 10.11.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1769

Po 11 września 2001 Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę fundamentalistom islamskim i rozpoczęły swoją krucjatę. Uniwersytet Browna opublikował badania, z których wynika, że amerykańska wojna z terroryzmem pochłonęła od 480 000 do możliwych 507 000 cywilnych ofiar w Iraku, Afganistanie i Pakistanie.

Uniwersytet Browna jest prywatną uczelnią, siódmym najstarszym uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych. Pięciu profesorów i dwóch absolwentów uczelni zostało laureatami Nagrody Nobla. Watson Institute, czyli wydział zajmujący się kierunkami z dziedziny polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych opublikował wczoraj raport, który pokazuje zestawienie oficjalnie policzonych ofiar amerykańskiej wojny z terroryzmem na Bliskim Wschodzie. Twórcy badania zaznaczyli już na samym początku, że szacunki te i tak są zaniżone, ponieważ jak przy każdej wojnie, należy uwzględnić odsetek cywilów, których śmierci nie odnotowano lub których ciała zaginęły albo nie zostały zidentyfikowane. W raporcie nie uwzględniono również danych o 500 kolejnych tysiącach ofiar konfliktu zbrojnego w Syrii, w którym Stany Zjednoczone uczestniczą od 2014 roku.

“Zapewne nigdy nie uda się ustalić rzeczywistej liczby zabitych w wojnach USA” – powiedziała autorka dokumentu Nera Crawford. “Dziesiątki tysięcy ciał zostały chociażby pod gruzami Mosulu odbitego z rąk bojowników ISIL oraz innych wyzwolonych miast.”

Z zestawienia wynika, że liczba cywilnych ofiar śmiertelnych w Iraku waha się pomiędzy 182 272 a 204 575, w Afganistanie wynosi 38 480, zaś w Pakistanie wojna pochłonęła stosunkowo najmniej żyć, bo „tylko” 23 372.

W Iraku i Afganistanie zginęło 7 tys. Amerykanów: łącznie z żołnierzami, służbami bezpieczeństwa oraz cywilnymi pracownikami pozostającymi pod skrzydłami koalicji antyterrorystycznej. Według autorów raportu przez ostatnie dwa lata od czasu ostatnich szacunków wzrasta liczba zabijanych cywilów, pomimo tego, że działania wojenne np. w Afganistanie, nie są w ostatnim czasie intensyfikowane. Akademicy domagają się również większej przejrzystości w liczeniu strat, dostrzegają tendencję do przekłamań na korzyść USA.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: The U.S. Army
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.