USA zaaprobowały ingerencję w ludzkie geny

Opublikowano: 16.08.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 322

Amerykańska agencja rządowa sprawująca nadzór nad jakością żywności i leków FDA po raz pierwszy zaakceptowała preparat przeznaczony do leczenia dziedzicznej amyloidozy hATTR spowodowanej mutacjami w genie transtyretyny – pisze portal “Science Alert”.

Preparat patisiran blokuje syntezę zmutowanego białka transtyretyny, które w normalnej formie służy jako medium transportowe dla hormonu tarczycy tyroksyny i witaminy retinolu. Wadliwe białko sprzyja rozwojowi amyloidozy, choroby, która polega na gromadzeniu się w tkankach amyloidu — związku białkowo-polisacharydowego. Blaszki amyloidowe sprzyjają dysfunkcji tkanek i organów, w tym serca.

Mechanizm wyciszania aktywności transtyretyny opiera się na procesie interferencji RNA, kiedy to ekspresja tego czy innego genu jest wyciszana z pomocą cząsteczek krótkiego interferencyjnego RNA (siRNA). Proces ten zaczyna się od rozcinania długich molekuł obcego dwuniciowego RNA (należącego do wirusów) na oddzielne fragmenty. Te części wiązane są do kompleksu RISC, który następnie łączy się z komplementarnymi łańcuchami mRNA i aktywizuje jego rozcinanie. Tym samym udaremnia się proces transmisji i syntezy białka, który był zakodowany w mRNA.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o