USA wetują decyzję ONZ potępiającą decyzję USA

Opublikowano: 19.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 563

Stany Zjednoczone użyły w poniedziałek swego prawa weta, by zablokować rezolucję ONZ potępiającą ich jednostronne uznanie Jerozolimy (Al-Kuds) za stolicę Izraela. Na 15 państw reprezentowanych w Radzie Bezpieczeństwa 14 głosowało za rezolucją wywołując bezprecedensową wściekłość amerykańskiej ambasador Nikki Haley.

Nawet państwa zazwyczaj proamerykańskie, bliscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych, jak Wielka Brytania i Francja głosowały za rezolucją. „To obraza , afront, którego nie zapomnimy” – niemal krzyknęła ambasador amerykańska z wyraźnie wściekłym wyrazem twarzy.

Projekt rezolucji przedstawiony przez delegację egipską mówił o „poważnych reperkusjach” decyzji amerykańskiej i domagał się jej odwołania. Posunięcie prezydenta Donalda Trumpa wywołało gniew Palestyńczyków, manifestacje w wielu krajach świata i potępienie całej społeczności międzynarodowej, oprócz Izraela. Tekst przypominał wcześniejsze rezolucje, które zresztą zostały zaaprobowane przez Stany Zjednoczone, przewidujące, że status Jerozolimy powinien być rozstrzygnięty drogą pokojowych negocjacji. W ich świetle decyzja amerykańska „nie ma podstaw prawnych i jest nieważna” – podkreślał projekt.

Nikki Haley, oprócz wysunięcia gróźb pod adresem państw-członków Rady Bezpieczeństwa, oskarżyła całą ONZ o „przeszkadzanie” w bliskowschodnim procesie pokojowym, martwym od trzech lat z racji odrzucania go przez Izrael. „Narody Zjednoczone uwzięły się na Izrael” – mówiła zdenerwowana Haley, zapewniając jednocześnie, że Waszyngton będzie działał na rzecz „trwałej umowy pokojowej”. Nie wyjaśniła jednak, jak do tego może dojść bez Palestyńczyków, całkowicie pominiętych w decyzji Trumpa.

Palestyńczycy uznali, że weto amerykańskie jest „nie do zaakceptowania”, natomiast rząd izraelski wyraził satysfakcję i złożył podziękowanie ambasador Haley i prezydentowi Trumpowi.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: edgarwinkler (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Light 20.12.2017 08:56

    “„To obraza , afront, którego nie zapomnimy” – niemal krzyknęła ambasador amerykańska z wyraźnie wściekłym wyrazem twarzy.”

    Dokładnie tutaj jest problem, w tym właśnie miejscu. Krytyczna ocena działań USA odbierana jest jako “afront”, czy “obraza” przez tych ostatnich. Psychopaci i tyranie tak reagują.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.