Liczba wyświetleń: 1087
Amerykańscy wojskowi potwierdzają wykorzystanie białego fosforu w operacjach przeciwko ugrupowaniu Państwo Islamskie w Iraku, ale nie zdradzają szczegółów i celów takich operacji, pisze gazeta „The Washington Post”.
Wniosek o wykorzystaniu pocisków z białym fosforem został wyciągnięty na podstawie analizy fotografii umieszczonych na jednej ze stron Pentagonu, na których widoczne są naszpikowane tą substancją pociski М825А1 o kalibrze 155 mm. Autorzy artykułu zauważają, że jeden taki pocisk może zapewnić 10-minutową zasłonę dymną.
„Siły koalicji wykorzystują te pociski z ostrożnością i zgodnie z prawem konfliktów wojennych. М825А1 są wykorzystywane w regionach, gdzie nie ma ludności cywilnej oraz nie są wykorzystywane przeciwko siłom wroga” – powiedział odpowiadając na pytanie gazety rzecznik sił koalicji kierowanej przez USA, pułkownik Joseph Scrocca. Według niego biały fosfor wykorzystuje się dla „stworzenia zasłony i podawania sygnałów”.
Jednocześnie, jak zapewnił inny przedstawiciel koalicji, pułkownik John Dorrian, w razie wykorzystania takich pocisków USA robią to tak, aby „uwzględnić wszystkie efekty poboczne dla ludności cywilnej i struktur cywilnych”. „Wojskowi Stanów Zjednoczonych podejmują wszystkie niezbędne środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko przypadkowych strat dla ludności cywilnej i uszkodzenia obiektów cywilnych” – skomentował Dorrian.
Wyjaśnił on, że interesujące dziennikarzy fotografie były wykonane podczas operacji koalicji przy wsparciu ugrupowań kurdyjskich na północy Iraku, ale nie mógł powiedzieć, czy pociski były zrzucane na oddziały ISIL lub w rejony, gdzie mogła być ludność cywilna.
Rzecznik Pentagonu nie odpowiedział również na pytanie, ile razy stosowano ten środek i czy pociski z nim zrzucane były na pozycje terrorystów.
Bez względu na zapewnienia Ministerstwa Obrony Stanów Zjednoczonych, obrońcy praw człowieka są zatroskani informacjami o zastosowaniu białego fosforu podczas przygotowywanej operacji wyzwolenia Mosulu. „Lotnictwo USA i Iraku powinno powstrzymać się przed użyciem białego fosforu w miastach takich jak Mosul, ponieważ jakakolwiek nie byłaby przewaga taktyczna, straty i poparzenia doznane przez ludność cywilną przewyższą ją” – uprzedza Mark Hiznay z Human Rights Watch.
Pociski fosforowe zapalają się same przy kontakcie z tlenem. U ludzi ta substancja wywołuje głębokie poparzenia, a na powierzchni ziemi zaczynają się pożary. Wcześniej USA przyznawały, że stosowały pociski z białym fosforem w Iraku w 2004 roku, a także w Afganistanie, za co były krytykowane.
Źródło: pl.SputnikNews.com