USA stoją za sabotażem gazociągów Nord Stream

Opublikowano: 09.02.2023 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2939

Urzędnicy Białego Domu 8 lutego odrzucili raport dziennikarza śledczego, który twierdzi, że to Stany Zjednoczone stały za sabotażem gazociągu Nord Stream w 2022 roku.

„To całkowita fałszywka i kompletna fikcja” – powiedziała Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, w oświadczeniu dla serwisów informacyjnych z 8 lutego. Rzecznik Departamentu Stanu wystosował podobny komentarz do agencji Reuters.

Doświadczony dziennikarz śledczy Seymour Hersh, były reporter „The New York Times” i „The New Yorker”, który po raz pierwszy zyskał rozgłos w 1969 r. dzięki relacjom na temat masakry w My Lai podczas wojny w Wietnamie, opublikował 8 lutego raport na swojej stronie „Substack” pt. „How America Took Out the Nord Stream Pipeline”, w którym powołuje się na anonimowe źródła.

„Według źródła z bezpośrednią znajomością planowania operacyjnego w czerwcu zeszłego roku nurkowie Marynarki Wojennej, działając pod przykrywką szeroko nagłośnionych letnich ćwiczeń NATO, znanych jako BALTOPS 22, podłożyli zdalnie wyzwalane ładunki wybuchowe, które trzy miesiące później zniszczyły trzy z czterech rurociągów Nord Stream” – napisał Hersch.

Raport Herscha, oparty na anonimowych źródłach, zawierał wniosek, że administracja prezydenta Joe Bidena przeprowadziła tajną operację wysadzenia rurociągu za pośrednictwem CIA

Kilka krajów europejskich przeprowadziło dochodzenia w sprawie przyczyn eksplozji, które miały miejsce we wrześniu 2022 r., ale przyniosły niewiele odpowiedzi. Rosyjski rząd kategorycznie zaprzeczył, że stał za wybuchami na rurociągach, którymi zarządzał wspólnie z Niemcami.

Hersch, zdobywca nagrody Pulitzera, twierdzi, że „decyzja Białego Domu o sabotażu rurociągów zapadła po ponad dziewięciu miesiącach debaty wewnątrz społeczności zajmującej się bezpieczeństwem narodowym jak najlepiej osiągnąć ten cel. Przez większość tego czasu problem nie polegał na tym, czy wykonać misję, ale jak to zrobić, bez wyraźnej wskazówki, kto jest za to odpowiedzialny”. Hersch nie podał więcej szczegółów na temat informatora, ale ta osoba miała zauważyć, że ​​taki atak byłby „aktem wojny”.

W odpowiedzi na ten raport rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wezwała Biały Dom do wydania oświadczenia w sprawie „faktów”. Moskwa wielokrotnie powtarzała, że ​​to Zachód stoi za wrześniowymi eksplozjami, które miały wpływ na rurociągi Nord Stream 1 i 2, wielomiliardowe projekty infrastrukturalne, które transportowały rosyjski gaz do Niemiec pod Morzem Bałtyckim.

Śledczy ze Szwecji i Danii, w których wyłącznych strefach ekonomicznych doszło do eksplozji, powiedzieli, że pęknięcia były wynikiem sabotażu, ale nie powiedzieli, kto ich zdaniem był za to odpowiedzialny.

Budowa Nord Stream 2, mająca na celu podwojenie ilości gazu, jaki Rosja mogłaby wysłać drogą morską bezpośrednio do Niemiec, została ukończona we wrześniu 2021 r., ale nigdy nie została oddana do użytku po tym, jak Berlin odłożył certyfikację na kilka dni przed wysłaniem przez Moskwę swoich wojsk na Ukrainę.

Na podstawie: TheEpochTimes.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MistrzSwojejIstoty 09.02.2023 20:54

    Ten plan nakreśliła firma RAND .Opublikowany w 2019 roku.Do znalezienia w necie w PDF.

  2. emigrant001 10.02.2023 00:03

    jeśli złapią cię za rękę to mów, że to nie twoja ręką:)

  3. kufel10 10.02.2023 01:48

    is fecit, cui prodest

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.