USA rozprawią się z chronionymi lasami w Polsce

Opublikowano: 13.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2575

Korpus inżynieryjny wojsk USA w Europie we wrześniu opublikował przetarg na wycinkę lasów w Polsce, w ramach której planuje się wyciąć drzewa na powierzchni 38 hektarów pod budowę nowych obiektów na terenie bazy lotniczej Powidz.

Zgodnie z dokumentacją projektu, która trafiła do dyspozycji RT, prace mają być prowadzone na terenie lasów, które są pod ochroną europejskiego projektu Natura 2000, którego celem jest zachowanie rzadkich gatunków zwierząt i ich siedlisk.

Na terenie 38 hektarów Pentagon planuje budowę kompleksu do przechowywania zapasów i prowadzenia obsługi technicznej. W szczególności w celu realizacji projektu szef regionalnej Agencji Ochrony Środowiska w Poznaniu uchylił zakaz niszczenia gniazd ptaków.

Unia Europejska może złożyć protest Polsce w związku z wycinką lasów na obszarze chronionym, o czym w rozmowie ze Sputnikiem powiedziała ekspert Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych, doktor nauk historycznych Oksana Pietrowska.

“UE może zaprotestować, ale to nie znaczy, że Polacy odpowiednio na to zareagują, sądząc po tym, jak teraz budowane są stosunki z Unią Europejską. Obecny rząd ma za zadanie reformować UE, będzie dążyć do własnych celów” — powiedziała Pietrowska. Pietrowska podkreśliła również, że Warszawa nie po raz pierwszy stanęła w konflikcie z Brukselą w kwestii ochrony środowiska.

„Wystarczy przypomnieć wycinkę Puszczy Białowieskiej, którą aktywnie zajmował się były minister Jan Szyszko. Konflikt między Polską a Unią Europejską narasta, a Polacy widzą swoje tyły właśnie w związkach z Ameryką i amerykańskimi wojskami — i co najważniejsze, z obecnością USA w Polsce” — zaznaczyła.

W dokumentacji przetargowej zaznaczono, że budowa nowych obiektów w pobliżu bazy wojskowej Powidz ma na celu rozszerzenie możliwości amerykańskiej armii w regionie. “Obiekty planowane do budowy mają na celu zwiększenie możliwości Sił Zbrojnych USA w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Europie, a realizacja tego projektu odbywa się w ramach zobowiązań przyjętych przez Polskę w związku z jej udziałem w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki” — czytamy w dokumencie.

W samym przetargu budowę nowych obiektów wyjaśniono potrzebą ochrony „kluczowych interesów społecznych”. „Zaplanowane działania związane z obroną narodową, w tym zmiana miejsca rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA, są prowadzone w celu ochrony kluczowych interesów społecznych” — czytamy w dokumentacji przetargowej.

Zdjęcie: U.S. Navy, Builder 2nd Class Joshua Dibble (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kopydlok 13.10.2018 13:29

    Ledwie pozbyliśmy się Rosjan, a już kolejni zaczynają tu swoje porządki. Precz

  2. Wytagen 13.10.2018 19:39

    Główno burza. Więcej wyprzedają i kradną nadleśnictwa każdego dnia. No może tygodnia

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.