USA przerzucają z Niemiec sprzęt do Polski

Opublikowano: 25.01.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1940

Amerykańska armia dokonuje planowej rotacji składu osobowego i technicznego wschodniej flanki NATO. W najbliższych dniach przez Niemcy do Polski przerzucone zostanie kilkaset pojazdów wojskowych USA. Operacja potrwa do połowy lutego.

„Stacjonowanie gotowych do akcji jednostek USA w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve jest dowodem na silne i nieprzerwane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO i Europy” — cytuje agencja dpa komunikat wydany przez dowództwo wojsk USA w Europie w Wiesbaden.

Konwoje po 20 pojazdów wyruszą z portu w Antwerpii (Belgia). Trasa: niemieckie autostrady w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dolnej Saksonii, Saksonia-Anhalt, Brandenburgia i Saksonia. Pojazdy gąsienicowe zostaną przetransportowane drogą kolejową. Informuje się, że konwoje będą przemieszczać się głównie nocą, ale niewykluczone, że dojdzie do utrudnień w ruchu.

Według szefa sztabu wojsk lądowych USA w Europie Hartmuta Renka, zapytanego przez dziennik Bild o to, dlaczego wojsko i sprzęt nie są przerzucane do Polski bezpośrednio, przez porty nad Morzem Bałtyckim, ma to na celu przećwiczenie transportu drogą lądową, gdyż w przypadku wybuchu wojny przerzut morski jest mało realistyczny.

“Ćwiczymy w ten sposób transportowanie drogą lądową, na duże odległości, gotowych do akcji oddziałów. Przerzucenie ludzi i sprzętu na front drogą morską jest w przypadku wojny mało realistyczne” — powiedział.

Wcześniej informowano, że w razie starcia kraje europejskie uczestniczące w NATO staną w obliczu poważnych problemów związanych z transportem sprzętu wojskowego i kontyngentów, uważa szef Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO, generał porucznik Ian Brooks.

„Powiedziałbym, że z militarnego punktu widzenia przemieszczenia żołnierzy nie są wystarczająco szybkie” — cytuje słowa Brooksa pismo „Defense News”.

Obecnie członkowie NATO stoją w obliczu braku „mobilności wojskowej” w zakresie transferu żołnierzy i sprzętu na potencjalny front wschodni, zauważa artykuł. Według przedstawicieli sojuszu wiele jeszcze pozostaje do zrobienia w tym kierunku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. cacor 25.01.2019 18:25

    Żeby to robili za darmo … Wtedy można mówić o partnerstwie, czy nawet przyjaźni.
    W tej chwili to jest czysty biznes, kasiura, mamona!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.