USA pozwoliły sojusznikom na eksport broni na Ukrainę

Opublikowano: 21.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1165

Departament Stanu USA wyraził zgodę na eksport przez Litwę, Łotwę i Estonię broni zakupionej wcześniej przez te kraje w USA.

„Wnioski w tej sprawie nadeszły w ciągu ostatnich tygodni i ostatni z nich został wczoraj zaakceptowany” – napisano w komunikacie Departamentu Stanu USA. Najprawdopodobniej w związku z powyższym na Ukrainę trafią zestawy pocisków przeciwpancernych Javelin oraz pociski przeciwlotnicze typu Stinger. Taka zgoda jest wymagana w przypadku eksportu broni wcześniej zakupionej od innego państwa do kraju trzeciego.

Równolegle, władze Wielkiej Brytanii zadeklarowały możliwość przekazania Ukrainie kolejnego uzbrojenia. Jak na razie strona brytyjska dostarczyła Ukrainie ok. 2 tysięcy pocisków przeciwpancernych NLAW. „Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę, jej suwerenność i nasze wspólne interesy. Od ośmiu lat pomagamy budować zdolności obronne i będzie dalej wzmacniać tą pomoc w obliczu zbrojnej agresji Rosji” – napisano w komunikacie brytyjskich władz.

Również władze Republiki Czeskiej zadeklarowały dostarczenie Ukrainie pocisków artyleryjskich o kalibrach 122 i 152 mm.

Na podstawie: Ukrinform.ua, Pravda.com.ua
Źródło: PolUkr.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.