USA klepią po plecach Tajwan i zapowiadają spotkanie

Opublikowano: 06.08.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 592

Amerykański sekretarz zdrowia Alex Azar zapowiedział, że uda się w najbliższym czasie z wizytą na Tajwan celem omówienia strategii walki z pandemią koronawirusa i „uczczenia wspólnych wartości obu demokracji”. Jest on pierwszym od sześciu lat członkiem gabinetu prezydenta USA, który oficjalnie odwiedzi wyspę, a sama wizyta będzie spotkaniem na najwyższym szczeblu od czasu formalnego zerwania stosunków dyplomatycznych między krajami w 1979 roku.

Tajwańskie MSZ poinformowało, że Alex Azar podczas wizyty spotka się z prezydentem Tsai Ing-wenem i ministrem zdrowia Chen Shih-chungiem. Towarzyszyć mu będzie Mitchell Wolfe, główny lekarz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w USA oraz inni członkowie administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sam sekretarz zdrowia, który jest również przewodniczącym amerykańskiej grupy zadaniowej ds. koronawirusa powiedział w swoim oświadczeniu w sprawie wizyty: ,,Tajwan był wzorem przejrzystości i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia na świecie podczas pandemii Covid-19 i na długo przed nią. Z niecierpliwością czekam na poparcie prezydenta Trumpa dla globalnego przywództwa Tajwanu w dziedzinie ochrony zdrowia i podkreślenie naszego wspólnego przekonania, że ​​wolne i demokratyczne społeczeństwa są najlepszym modelem ochrony i promowania zdrowia”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu podkreśla, że planowane spotkanie ,,pokazuje silne poparcie USA dla Tajwanu i bliskość ich stosunków”.

Władze w Tajpej wyraziły także swoją wdzięczność dla Stanów Zjednoczonych za ich poparcie dla tajwańskich wniosków o uzyskanie znaczącego dostępu do pomocy ze strony Światowej Organizacji Zdrowia (do której z powodu sprzeciwu Pekinu Tajwan nie należy) podczas pandemii COVID-19.

Chiny potępiły tę podróż, podkreślając, że sprzeciwiają się wszelkim oficjalnym kontaktom między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem i złożyły już „surowe oświadczenia” w Waszyngtonie. „Tajwan jest najważniejszą i najbardziej wrażliwą kwestią w stosunkach chińsko-amerykańskich. (…) Wzywamy Stany Zjednoczone do przestrzegania ,,zasady jednych Chin” celem uniknięcia poważnego zagrożenia dla naszych stosunków, a także dla pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – powiedział w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, wzywając do odwołania wizyty. Od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa stosunki między USA i Tajwanem uległy znacznemu zacieśnieniu, a Stany Zjednoczone stały się głównym dostawcą broni i najsilniejszym wsparciem na arenie międzynarodowej rządu w Tajpej.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.