USA i Izrael popierają powstanie Kurdystanu?

Opublikowano: 03.07.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 774

Zbrodnicza działalność Stanów Zjednoczonych i Izraela została już dawno rozszyfrowana – najpierw w danym państwie tworzy się wewnętrzne konflikty a następnie wspiera się jedną ze stron i liczy się zyski np. ze sprzedaży broni. Tę metodę wykorzystuje również Turcja – stworzono organizację zbrojną o nazwie Państwo Islamskie która przejęła syryjskie pola naftowe i eksportuje ropę do swoich panów w zamian za nowe uzbrojenie. Syria jest dosłownie rozdarta pomiędzy różnymi frakcjami, ale większość z nich działa na polecenie lub współpracuje z Zachodem.

Stany Zjednoczone od dłuższego czasu wspierają Kurdów w walce z ISIL, wysyłają im tony uzbrojenia a w północnej części Syrii operują nawet amerykańskie, francuskie i niemieckie siły specjalne. Z oczywistych przyczyn takiej współpracy nie popiera Turcja która nieraz potępiała Amerykanów, ale jak widać próbuje tolerować ich działania. Na początku tego roku nawet Izrael ogłosił, że należy pomóc Kurdom w ich dążeniach do budowy własnego państwa a plany te są wciąż aktualne mimo iż kilka dni temu ogłoszono przełom w relacjach izraelsko-tureckich.

Wojna w Syrii trwa w najlepsze a tymczasem Kurdowie, którzy kontrolują obecnie znaczne tereny w północnej i północno-wschodniej części kraju, ogłosili właśnie wprowadzenie systemu federalnego. Od teraz północna Syria stała się oficjalnie Rożawą a miasto Al-Kamiszli zaczęło funkcjonować niczym stolica. Fakt ten znów może wywołać falę oburzenia i niezadowolenia wśród Turków, ale być może działania te są częścią jakiegoś większego planu.

Pamiętajmy że wojna w Syrii jest wojną pośrednią o czym powiedział w tym roku sam Barack Obama. Amerykański prezydent przyznał że jest to również konflikt który toczy się pomiędzy regionalnymi mocarstwami a także Rosją i USA. Turcja i Arabia Saudyjska groziły inwazją lądową na Syrię ale najwyraźniej zrezygnowano z tak drastycznych posunięć i chyba rzeczywiście zatwierdzono tzw. plan B, czyli podział tego państwa na różne strefy wpływów. Zachód uważa jednak, że Aleppo powinno należeć do tzw. opozycji, która de facto współpracuje z Al-Kaidą, zaś Rosja, Iran, Hezbollah i syryjska armia przygotowują się do odbicia tego regionu.

Osłabienie lub pokonanie Syrii będzie jednocześnie oznaczało ograniczenie wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone i Izrael dozbrajając różne ugrupowania zbrojne ale przede wszystkim wspierając Kurdów mogą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dojdzie do trwałej fragmentacji Syrii a dobrze uzbrojeni i wyszkoleni Kurdowie, którzy już ogłosili powstanie Zachodniego Kurdystanu, zechcą rozpocząć walkę w Iranie – oczywiście w ramach utworzenia niepodległego państwa. Może się to odbyć kosztem Turcji, ale przynajmniej uda się osiągnąć coś co planowano już lata temu – nastąpi osłabienie samego Iranu.

Przez ostatnie dwa tygodnie między Kurdami a irańską Gwardią Rewolucyjną dochodziło do starć w północno-zachodniej części kraju. Obie strony przyznały się że poniosły straty w ludziach. Iran powiadomił że “kontrrewolucjoniści” należą do Demokratycznej Partii Kurdystanu Irańskiego. Generał brygady Mohammad Pakpour zagroził również atakiem na główne bazy “terrorystów” które znajdują się z północnym Iraku. To naturalnie doprowadzi do eskalacji napięcia między Iranem a Kurdami. Możliwe że taki właśnie jest plan – Kurdowie doskonale wiedzą że Stany Zjednoczone i Izrael będą wspierać ich w walce o Wschodni Kurdystan.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.