Liczba wyświetleń: 1709
Wiceprezydent USA Kamala Harris z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że Polska wybrała Westinghouse, amerykańskiego dostawcę produktów i technologii jądrowych, do budowy pierwszej elektrowni atomowej w kraju.
Jak potwierdził w piątek wieczorem premier Polski Mateusz Morawiecki, Polska wybrała Westinghouse na partnera w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni jądrowych, przy czym pierwsza z nich ma powstać w północnym województwie pomorskim w ramach programu rządowego. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma być gotowy w 2033 r., a kolejne mają być dostarczane co dwa lata. „Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear. Dziękuję USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę” – powiedział premier.
Harris również skomentowała wiadomości na „Twitterze”: „W moich rozmowach z premierem Polski Morawieckim, w Warszawie i przez telefon, wyraźnie zaznaczyłam, że amerykańskie partnerstwo przy tym projekcie jest korzystne dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić strategiczne relacje USA-Polska”.
Westinghouse również wyraził swoje zadowolenie z zawarcia umowy. Firma zatweetowała, że „Westinghouse jest dumny i podekscytowany, że podejmuje kolejne kroki w kierunku wspierania przyszłości Polski w zakresie czystej energii z naszym reaktorem AP1000®. To najbardziej zaawansowany z działających obecnie reaktorów”.
Polska ma już podpisaną umowę międzyrządową z USA, na mocy której w połowie września Westinghouse, oprócz propozycji współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, zaoferował budowę sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii.
Polska otrzymała również oferty na budowę elektrowni jądrowych od francuskiego EDF oraz od południowokoreańskiego państwowego KHNP.
Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „PAP Biznes”, „The First News”
Źródło: MediaNarodowe.com
Ciekawe, czy oferty z Francji i Korei Południowej były lepsze? Inwestowanie w energetykę jądrową jest błędem, ponieważ uzależnia Polskę od dostaw surowca z zagranicy i tworzy problemy z odpadami nuklearnymi na tysiąclecia. Nadzieję budziłaby co najwyżej energia z fuzji jądrowej, która pozwala niewielką ilość paliwa eksploatować przez bardzo długi czas. Powinniśmy stawiać na polskie źródła energetyczne, np. geotermię. Wiatraki są zawodne (nie da się przewidzieć ile wytworzą prądu) a panele słoneczne jak na razie są nieekonomiczne.
No spróbowałaby wybrać inną ofertę…
@Admin – niekoniecznie. Francja z powodzeniem stosuje recykling odpadów radioaktywnych odzyskując znaczne ilości niedopalonego paliwa i unieszkodliwiając pozostałe części.
Admin,
Zapomniałeś o ogromnych bogactwach Polski w postaci węgla, które gwarantowałyby niezależność energetyczną i eksport energii co najmniej na najbliższe kilkaset lat?!
Teraz to już nawet nie rozbiór Polski ale Jej unicestwienie się toczy!… Doprowadzą do upadku Polski, bankructwa, zamknięcia i zniszczenia polskiego przemysłu wydobywczego, po czym wszystko to zostanie przejęte wiadomo przez kogo i skąd.
A jak mogła nie przyjąć z zadowoleniem wiadomości, że US-rajskie koncerny atomowe załapały sie na kontrakt wart miliardy dolków. Dziwne, że Makaron nie nauczył się po Carakalach jak należy traktować PiS-land. Nie dotarło do niego że ten ratlerek ze wschodniego flaka nato jest najwierniejszym wasalem hegemona z za oceanu. Nie przeszkadza PiS-lamcom nawet to, że wybrana US-rajska firma budowała japońską Fukishimę która nie wytrzymała tsunami i skaziła kilkaset kilometrów terenu zabijając mieszkających tam ludzi.