USA chwali projekt energetyki jądrowej z Polską

Opublikowano: 31.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1597

Wiceprezydent USA Kamala Harris z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że Polska wybrała Westinghouse, amerykańskiego dostawcę produktów i technologii jądrowych, do budowy pierwszej elektrowni atomowej w kraju.

Jak potwierdził w piątek wieczorem premier Polski Mateusz Morawiecki, Polska wybrała Westinghouse na partnera w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni jądrowych, przy czym pierwsza z nich ma powstać w północnym województwie pomorskim w ramach programu rządowego. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma być gotowy w 2033 r., a kolejne mają być dostarczane co dwa lata. „Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear. Dziękuję USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę” – powiedział premier.

Harris również skomentowała wiadomości na „Twitterze”: „W moich rozmowach z premierem Polski Morawieckim, w Warszawie i przez telefon, wyraźnie zaznaczyłam, że amerykańskie partnerstwo przy tym projekcie jest korzystne dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić strategiczne relacje USA-Polska”.

Westinghouse również wyraził swoje zadowolenie z zawarcia umowy. Firma zatweetowała, że „Westinghouse jest dumny i podekscytowany, że podejmuje kolejne kroki w kierunku wspierania przyszłości Polski w zakresie czystej energii z naszym reaktorem AP1000®. To najbardziej zaawansowany z działających obecnie reaktorów”.

Polska ma już podpisaną umowę międzyrządową z USA, na mocy której w połowie września Westinghouse, oprócz propozycji współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, zaoferował budowę sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii.

Polska otrzymała również oferty na budowę elektrowni jądrowych od francuskiego EDF oraz od południowokoreańskiego państwowego KHNP.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „PAP Biznes”, „The First News”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Admin WM 31.10.2022 09:43

  Ciekawe, czy oferty z Francji i Korei Południowej były lepsze? Inwestowanie w energetykę jądrową jest błędem, ponieważ uzależnia Polskę od dostaw surowca z zagranicy i tworzy problemy z odpadami nuklearnymi na tysiąclecia. Nadzieję budziłaby co najwyżej energia z fuzji jądrowej, która pozwala niewielką ilość paliwa eksploatować przez bardzo długi czas. Powinniśmy stawiać na polskie źródła energetyczne, np. geotermię. Wiatraki są zawodne (nie da się przewidzieć ile wytworzą prądu) a panele słoneczne jak na razie są nieekonomiczne.

 2. Jefferson 31.10.2022 12:07

  No spróbowałaby wybrać inną ofertę…

  @Admin – niekoniecznie. Francja z powodzeniem stosuje recykling odpadów radioaktywnych odzyskując znaczne ilości niedopalonego paliwa i unieszkodliwiając pozostałe części.

 3. Szwęda 31.10.2022 17:41

  Admin,
  Zapomniałeś o ogromnych bogactwach Polski w postaci węgla, które gwarantowałyby niezależność energetyczną i eksport energii co najmniej na najbliższe kilkaset lat?!
  Teraz to już nawet nie rozbiór Polski ale Jej unicestwienie się toczy!… Doprowadzą do upadku Polski, bankructwa, zamknięcia i zniszczenia polskiego przemysłu wydobywczego, po czym wszystko to zostanie przejęte wiadomo przez kogo i skąd.

 4. Adalb 01.11.2022 03:23

  A jak mogła nie przyjąć z zadowoleniem wiadomości, że US-rajskie koncerny atomowe załapały sie na kontrakt wart miliardy dolków. Dziwne, że Makaron nie nauczył się po Carakalach jak należy traktować PiS-land. Nie dotarło do niego że ten ratlerek ze wschodniego flaka nato jest najwierniejszym wasalem hegemona z za oceanu. Nie przeszkadza PiS-lamcom nawet to, że wybrana US-rajska firma budowała japońską Fukishimę która nie wytrzymała tsunami i skaziła kilkaset kilometrów terenu zabijając mieszkających tam ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.