Urzędnik, który chroni nasze człowieczeństwo

Opublikowano: 21.06.2019 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 615

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar napisał oświadczenie dotyczące sposobu zatrzymania i późniejszego postępowania z zabójcą 10-letniej dziewczynki. Zabójstwo zostało dokonane ze szczególnym okrucieństwem, zbrodnia prawdopodobnie była planowana, na dodatek trudno widzieć w mordercy prymitywnego półanalfabetę, nie panującego nad najprostszymi reakcjami, skoro jest to wykształcony człowiek, student psychologii.

Na podstawie pierwszych danych i przyznania się sprawcy do popełnionego strasznego czynu, trudno zachować spokój i nie dać się emocjom, które popychają człowieka do co najmniej równie okrutnej zemsty. Nie sposób nie poddać się uczuciu mściwej satysfakcji, kiedy słyszy się ryk dziesiątków głosów więźniów zakładu karnego, w którym podejrzany ma przebywać. Wszyscy oni w niewybrednych słowach życzą mu okrutnej śmierci i mu ją obiecują. Można być pewnym, że gdyby trafił w ich ręce, czekałaby go długa i powolna śmierć. Nikomu go nie żal.

Adam Bodnar ma trójkę synów. Nie jest możliwe, by nie wyobrażał sobie, co czuje matka zamordowanej dziewczynki. Nie jest możliwe, by chociaż raz nie przemknęła mu przez głowę myśl, że zabójca powinien zapłacić za śmierć niewinnego dziecka jak najsurowsza karą. A jednak pisze w obronie bandyty i mordercy słowa, które powodują, że spada na niego fala nienawiści.

Bodnar uważa, że nie trzeba było na człowieka nie stawiającego oporu aż tylu brutalnie działających policjantów. Że nie trzeba było pod okiem kamer zakuwać go w kajdanki na ręce i nogi, że nie trzeba było wywlekać go na ulice boso i w bieliźnie wlec do suki w pozycji stosowanej dla bandytów stawiających opór i mogących być zagrożeniem dla policji, otoczenia lub siebie samego. Że nie trzeba było przesłuchiwać go w takim stanie i skutego. Bodnar miał czelność powiedzieć, że bandzior i morderca ma ludzką godność oraz prawa.

TVP Info niejako w odpowiedzi z satysfakcją cytuje wypowiedzi zwykłych ludzi i, co gorsza, oficjalnych reprezentantów państwa, którzy nie przebierają w słowach, by dać wyraz swojemu wstrętowi do Bodnara, że nie idzie za stadnymi reakcjami, oskarżają go o bronienie oprawców i brak współczucia wobec ofiary i jej rodziny. Padają słowa głupie i okrutne. Wezwania do odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich. Głupcy.

Po to został wymyślony przez choćby trochę cywilizowane społeczeństwa rzecznik praw obywatelskich, żeby strzegł nas przed tym, by nie stać się podobnymi do bandytów i morderców. By przypominał nam, że jeżeli ma nas coś różnić od najgorszych szumowin, to właśnie umiejętność sprawiedliwego zważenia wszystkich okoliczności najbardziej odrażających i okrutnych czynów. By sąd, niezawisły i głuchy na żądania linczu przez wściekły motłoch, wszystko to zważył i wydał wyrok sprawiedliwy, co nie znaczy łagodny. Byśmy nie zatracili się w bezmyślnej zemście. Byśmy jeszcze chwilę pozostali ludźmi.

Panie Bodnar, bardzo nisko się Panu kłaniam za Pańską pracę.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Maximov 21.06.2019 12:56

  Bodnar ma, moim zdaniem, rację a cała ta otoczka medialna to tylko po to, aby PiS mógł zdobyć trochę poparcia na fali społecznego oburzenia.
  Czy aby Sejm nie próbuje teraz czegoś kontrowersyjnego przepchnąć?

 2. Kaczor3333 21.06.2019 13:45

  Nie rozumię jak można litować się nad człowiekiem, który nie miał litości dla bezbronnej dziewczynki. Wsadzić takiego dożywotnio do celi 3 na 3 metry bez okien, skoro nie ma kary śmierci.

 3. Perun 21.06.2019 16:11

  Oczywiście,że te kajdanki,łańcuchy i specnazy w akcji to teatrzyk dla tłumu, do zatrzymania dwudziestoletniego chłystka wystarczyłoby dwóch chłopaków z kryminalnej i radiowóz prewencji ale spektakl szlag by trafił a to Ziobre boli i TVNy nie miałyby show.
  Psychol zaraz po dobrowolnym przyznaniu się do winy powinien trafić na miesięczną obserwację do psychuszki i albo by już stamtąd nie wyszedł albo strzał w potylicę powinien zakończyć jego marną egzystencję.
  Teraz miesiącami będziemy płacić za sądy,biegłych i inne pierdy a potem całe lata za utrzymanie psychola w kryminale.
  Usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego to strzał w kolano dla cywilizacji i społeczeństwa, tworzymy morderców bezkarnych i idealnych egzekutorów dla mafii,gangów i innych przestępczych organizacji.
  Reasumując: zatrzymanie i krótkie śledztwo bez medialnego show, niepotrzebnego zacietrzewienia i nic nie dającej brutalności, obowiązkowe badania psychiatryczne bo ten koleś nie może być normalny a potem albo psychuszka albo stryczek po godzinnym procesie.

 4. Anonymous-X 21.06.2019 16:43

  Bodnar się kompletnie wygłupił, takie kajdanki zakłada się zatrzymanym, podejrzanym o zabójstwo, koleś który zabił Adamowicza, nie stawiał żadnego oporu, a tez miał takie kajdanki i wielu wielu innych podejrzanych o zabójstwo.

  Nie dali się mu ubrać? a nazwisko Barbara Blida coś wam mówi? ta Pani nie była podejrzana o zabójstwo i co się stało?

 5. Anonymous-X 21.06.2019 18:14

  Nie każdy zatrzymany to Komenda.

  Według oficjalnych informacji Jakub A. chciał zlecić zabójstwo tej dziewczynki, swojemu znajomemu, i to właśnie ten mężczyzna zadzwonił na policję z informacją, że mordercą może być Jakub A.

  https://www.se.pl/wiadomosci/polska/morderstwo-10-letniej-kristiny-jakub-a-oferowal-pieniadze-za-zabojstwo-aa-qXwX-jU2t-6Ye5.html

 6. Anonymous-X 21.06.2019 20:52

  Cytat: “Adam Bodnar – wydając komunikat, w którym zadaje pytania o zgodność działania policji wobec podejrzanego z zasadami państwa prawa – nie deklaruje sympatii wobec zatrzymanego, ani nie żąda dla niego przywilejów – mówi prof. Łętowska. – Domaga się prawa i rozwagi”

  Kajdanki zespolone można stosować wobec m.in. osób podejrzanych o zabójstwo i agresywnych. To wynika wprost z przepisów ustawy o środkach przymusu bezpośredniego.
  Założenie kajdanek było zgodne z prawem, tak więc o czym mówi prof. Łętowska?
  http://www.lexlege.pl/ustawa-o-srodkach-przymusu-bezposredniego-i-broni-palnej/

  Cytat: “Prof. Ćwiąkalski: W podobnej sytuacji był Tomasz Komenda. Jego także potraktowano jak bestię”

  Ćwiąkalski twierdzi że zatrzymany Jakub A. jest niewinny, tak jak Komenda?

  Cytat: “RPO zabiega o to, by podstawowe prawa podejrzanego były zachowane. A wszyscy wiemy, że sposób zatrzymania Jakuba A. był brutalny, prowadzono go bez butów, bez spodni… To było upokarzające, tym bardziej że ten człowiek nie stawiał przecież oporu. Były więc warunki do tego, by normalnie zdążył się ubrać i być normalnie wyprowadzony – zaznacza prof. Ćwiąkalski.”

  Odpowiem cytatem: “Gdyby policjanci dali mu się ubrać, mógłby usunąć z odzieży ważne dowody. To na przykład włos ofiary na rękawie, kropelka krwi na spodniach, fragment rośliny z miejsca zbrodni na bucie. Dziś takie dowody potrafią przesądzić o winie sprawcy albo przekonać zatrzymanego do przyznania się – dodaje Dariusz Loranty.”

  Człowiek który podczas procesu Czesława Kiszczaka rzucił w sędzię tortem. Mimo ponad 60 lat i widocznej otyłości był zakuty w kajdanki zespolone jak wyjątkowo niebezpieczny przestępca i jakoś Pan Bodnar wtedy nie protestował, ciekawe dlaczego????

  PS. ja naprawdę rozumiem że można nie lubić obecnego rządu itd.. ale rozwalać cały kraj, wszystko i na wszystko byc na NIE, z tego powodu, do już trzeba być naprawdę ostrym zj#@#$#

  PS II. Jak policja znęcała się nad Stachowiakiem to Pan Bodnar siedział cicho, jak policja aresztuje podejrzanego o brutalne morderstwo na 10-letnim dziecku, to Pan Bodnar kwestionuje sposób zatrzymania podejrzanego, cos w głowie Bodnara nie działa.

 7. Perun 22.06.2019 08:04

  @aisata
  “Zapewniam, że spędzenie reszty życia w maleńkiej celi jest gorszą karą niż pozbawienie życia “strzałem w potylicę” jak ktoś zaproponował”

  Może i jest, tylko dlaczego na mój koszt??

 8. Anonymous-X 22.06.2019 09:29

  W Mrowinach, wieś położona w województwie dolnośląskim, doszło do brutalnego morderstwa, 10-letnia dziewczynka zostaje zamordowana 30 ciosami nożem. Sprawa wstrząsa opinie publiczną, homoseksualiści, heteroseksualiści, sympatycy pisu, sympatycy opozycji i ci po środku, wszyscy Polacy są wstrząśnięci tym zabójstwem, mimo różnić jakie nas dzielą. Po kilku dniach policja zatrzymuję podejrzanego o ten czyn. Wzburzona miejscowa ludność chce dokonać samosądu, ale policja nie dopuszcza do tego, w sieci pojawia się film na którym słyszymy krzyki więźniów, którzy nawołują podejrzanego o zabójstwo dziewczynki, by się powiesił bo inaczej nie będzie miał życia w zakładzie karnym, opinia publiczna domaga się krwi.

  Wtedy Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, wydaje oświadczenie w którym, kwestionuje sposób zatrzymania podejrzanego o brutalne morderstwo, twierdzi że nie trzeba było pod okiem kamer zakuwać podejrzanego w kajdanki na ręce i nogi, że nie trzeba było wywlekać go na ulice boso i w bieliźnie wlec do suki w pozycji stosowanej dla bandytów stawiających opór i mogących być zagrożeniem dla policji, otoczenia lub siebie samego. Że nie trzeba było przesłuchiwać go w takim stanie i skutego. Adam Bodnar twierdzi że jest to przykład manifestacji siły państwa (państwa PIS – wyjaśniam dla nie kumatych) wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa.

  I tu zaczyna się podział opinii społecznej, gdzie sympatycy opozycji zaczęli porównywać Jakuba A. do Komendy, sugerują że Jakub A jest nie winny, bo przecież żyjemy w państwie totalitarnym, to własnie zasugerował Adam Bodnar.

  @RobertB (21-06-2019 17:35)
  – Komenda też się przyznał, a po latach mówił: „tak mnie katowali, że przyznałbym się nawet do strzelania do papieża”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że początkowo Jakub A. przekonywał o swojej niewinności. Czemu nagle zmienił zdanie? –

  @aisata (21-06-2019 23:57)
  – Zachodzi zasadnicze pytanie, czy chcemy być tacy sami jak sprawcy, czy jednak trochę lepsi? Skatowanie i upodlenie tego człowieka nie przywróci już życia tej dziewczynce. A świadczy o nas. –

  Na internetowych forach ludzie podają fejki twierdząc że z nieoficjalnych informacji wynika, że początkowo Jakub A. przekonywał o swojej niewinności. Czemu nagle zmienił zdanie?
  –zapewne go zmuszono torturami, tak jak Komende, na pewno tak było, bo przecież @aisata piszę że tego człowieka skatowano i upodlono, przecież żyjemy pod rządami pisowskiego reżimu, w nie demokratycznym państwie, musiało tak być.

  Takie wnioski, wyciągnie trzeci zatwardziały opozycyjny oszołom, który wszędzie widzi faszystów. Przypominam, Bodnar zakwestionował tylko założenie zespolonych kajdanek i to że podejrzany był wleczony w bieliźnie i na tej podstawie ułożył teorie ze Polska to totalitarne państwo.

  I teraz zachodzi zasadnicze pytanie, czy @RobertB i @aisata, potrafią udowodnić to co twierdzą, czy @aisata potrafi udowodnić że Jakub A. naprawdę został skatowany przez policję, a jeśli nie to czy przestanie tworzyć fejki, które nakręcają następnych oszołomów?

  @RobertB , @aisata i Rzecznik Praw Obywatelskich, nie tonują chęci zemsty opinii publicznej, tylko rozbija opinie publiczną, oczerniają działania policji, nie mając dowodów. Oskarżają policję,tą która to własnie ukryła Jakuba A. przed linczem.
  Jakub A. obecnie nie wiadomo gdzie przebywa, dla jego bezpieczeństwa służba więzienna przeniosła go do jakiegoś innego aresztu i nikt nie wie gdzie jest, to własnie “totalitarne państwo” chroni (na ile może) Jakuba A.

  Wcześniej czy później Odbędzie się sprawa w sądzie i nawet jeśli Jakubowi A. zostanie udowodniona na sto procent, nie podważalnie winna, to przez takich ludzi jak @RobertB i @aisata, którzy teraz wypisują fejki, w głowach wielu oszołomów zrodzi się spisek że Jakub A. jest ofiara totalitarnego reżimu pis.

  Czy o to wam chodzi, wam i Bodnarowi??

  PS. Ale się rozpisałem 🙂 pozdro dla kumatych

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.