Urzędnicy chodzą po domach i sprawdzają dodatek węglowy

Opublikowano: 29.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2945

Rząd Prawa i Sprawiedliwości w rozdawniczym szale z pieniędzy podatników przeznaczał po 3 tysiące złotych w ramach dodatku węglowego. Teraz wysyła urzędników na kontrolę.

Dodatek węglowy był jednorazowym świadczeniem socjalnym w wysokości 3 tys. zł. Miała to być rekompensata za wysokie ceny węgla, do których przyczyniła się m.in. polityka PiS-u.

Wniosek o dodatek można było złożyć do 30 listopada 2022 r. do gminy, w której się mieszka. Warunkiem otrzymania dodatku było wpisanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Urzędnicy nie wierzą jednak, że wszyscy, którzy zawnioskowali o 3 tys. zł., rzeczywiście byli do dodatku uprawnieni. Trwa kontrola wypłat dodatku węglowego.

Kontrole prowadzone są przez urzędników gminnych lub powiatowych, którzy sprawdzają, czy wnioskodawcy rzeczywiście korzystają z węgla lub paliw węglopochodnych do ogrzewania swoich domów lub mieszkań. W ustawie o dodatku węglowym urzędnikom dano prawo wejść na posesję lub do lokalu wnioskodawcy i sprawdzić jego źródło ogrzewania. Będą również mogli żądać przedstawienia dowodów zakupu węgla lub paliw węglopochodnych.

Jeśli urzędnicy stwierdzą, że wnioskodawca nie spełniał warunków do otrzymania dodatku węglowego lub podał nieprawdziwe, dane mogą mu zarzucić poświadczenie nieprawdy i próbę wyłudzenia dodatku. Grozi za to od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

„Rzeczpospolita” podaje, że przy okazji kontroli ws. dodatku węglowego, urzędnicy stwierdzają inne nieprawidłowości. Chodzi m.in. o palenie śmieciami, nieodpowiednim drewnem. Sprawdzają też np. popioły oraz to, czy posesja oddaje nieczystości ciekłe zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku. Posypało się już kilka mandatów.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Krisnow 29.03.2023 10:37

    Tylko idioci wpuszczają takich urzędników do domu 🙂 Wystarczy powiedzieć że wszyscy w domu mają straszliwą zarazę c19 i po kłopocie 🙂 Aaa i warto dodać że każdy pluje krwią :):):):)

  2. Szurnięty Mędrzec 29.03.2023 21:30

    Skoro ten dodatek to była rekompensata, to jakim prawem przeprowadzają inspekcje?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.