Uruchomiono publiczny rejestr przestępców seksualnych

Opublikowano: 02.01.2018 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 747

Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało o upublicznieniu na swojej stronie tożsamości 800 sprawców gwałtów oraz pedofilów.

Wcześniej dane nie były dostępne w rejestrze jawnym, a jedynie w części z ograniczonym dostępem i koniecznością logowania – dla organów ścigania i przedstawicieli instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Teraz jednak od 1 stycznia decyzją Zbigniewa Ziobry można zobaczyć je TUTAJ.

“Ochrona dzieci przed krzywdą jest ważniejsza niż prawo do anonimowości dla pedofilów” – stwierdził minister sprawiedliwości. “Ktoś, kto krzywdzi dzieci w niewyobrażalny sposób, odciskając piętno na całym ich późniejszym życiu, musi się liczyć z najsurowszymi konsekwencjami. Należy mu się wieloletni wyrok. Dlatego przygotowaliśmy zaostrzenie kodeksu karnego w tym zakresie, a w planach mamy kolejne zmiany w przepisach. Tacy przestępcy muszą się też liczyć z napiętnowaniem. Po wyjściu z więzienia powinni być pod stałą kontrolą.”

Cały rejestr powstał w październiku 2017 na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MS. Dane personalne, zdjęcia oraz miejsca zamieszkania upublicznione z początkiem 2018 dotyczą skazanych prawomocnie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na nieletnich poniżej 15. roku życia, a także pedofilów-recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem, których uroki nie zdążyły jeszcze ulec zatarciu. Można również zapoznać się z takimi informacjami, jak miejsce osadzenia, przerwy w karze, warunkowe zwolnienie itp.

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne uważa pomysł za nieskuteczny. Krytycznie na temat upublicznienia danych skazanych wypowiedział się również Adam Bodnar. Według RPO takie napiętnowanie drastycznie zmniejszy szansę na ewentualną terapię i powrót do normalnego życia w społeczeństwie.

Autorstwo; WK
Zdjęcie: Dziennik Internetowy (CC BY-ND 2.0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Cami 02.01.2018 23:21

  tylko kastracja zadna inna forma nie bedzie skuteczna – nie wiem w czym problem, niewinne psy koty sie sterylizuje bez problemu – a tu mowimy o psycholach/przestepcach wkoncu

 2. Fenix 03.01.2018 11:29

  Ziobro, kiedy lista przestępców politycznych i gospodarczych, nadużyć władzy ?

 3. gajowy 03.01.2018 12:13

  @Cami
  Jedyny problem z tym rozwiązaniem to jak kogoś skażą niewinnie a później sprawa wyjdzie na jaw. Podobnie z karą śmierci.

 4. Cami 03.01.2018 20:46

  @gajowy
  obciecie jaj to nie kara smierci – gdybysmy byli Ukraina to bym sie bal – choc u nas sądy az tak wiele sie nie roznia od tamtych 🙁 mimo ze wymieniaja wkoncu to chalatajstwo zwane nadzwyczajna kastą 🙁
  @Fenix
  przeciez to nazwiska powszechnie znane – duuza ich czesc siedzi teraz na cieplych posadkach w Brukseli – mimo ze sa niezaprzeczalne nagrania z Sowy itp.

 5. Cami 03.01.2018 20:51

  juz pierwszego wywalili z roboty po ujawnieniu, podobno 30 lat temu zgwalcil 2 babki + rozboj i sie zresocjalizowal, no i byly pelnoletnie wiec nie skazany za pedofilie – wiec czemu w rejestrze? a ksiadz pedofil z Gorzowa ktory dostal rok w zawiasach na 3 jakos sie w owym rejestrze nie znalazl? hmmm?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.