Uregulować najem krótkoterminowy

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1636

22 europejskie miasta jednym głosem mówią o konieczności uregulowania zasad udzielania najmu krótkoterminowego. Są wśród nich Kraków i Warszawa.

Aby uregulować działalność platform internetowych oferujących najem krótkoterminowy, konieczne jest wypracowanie jednolitego prawodawstwa w ramach UE – tak uważają Kraków, Warszawa i 20 innych miast europejskich. We wspólnym apelu metropolie podkreślają, że rozwój turystyki nie może odbywać się ze szkodą dla obywateli i rodzin wybierających miasta na miejsce życia i pracy.

„Rosnąca urbanizacja, w połączeniu z rozwojem turystyki i ciągłym brakiem zasobów mieszkaniowych, stanowią dla naszych miast poważne wyzwania” – czytamy w stanowisku, pod którym podpisały się: Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Bordeaux, Bolonia, Bruksela, Kolonia, Florencja, Frankfurt, Helsinki, Kraków, Londyn, Mediolan, Monachium, Paryż, Porto, Praga, Utrecht, Walencja, Wiedeń i Warszawa. Metropolie te mierzą się z tym samym wyzwaniem: muszą pogodzić interesy turystów z potrzebami mieszkańców.

Krótkoterminowe wynajmy przeznaczone są głównie dla turystów, ze szkodą dla obywateli oraz rodzin mieszkających i pracujących w naszych miastach – argumentują metropolie turystyczne. I podają dane świadczące o lawinowym wzroście liczby ofert turystycznego najmu krótkoterminowego w ostatnich latach. W Amsterdamie w 2013 r. było około 4500 takich ofert, a ich liczba do 2017 r. wzrosła do 22 tys. W historycznej dzielnicy Lizbony, Alfamie, ponad 55 proc. mieszkań to obecnie mieszkania przeznaczone na turystyczny najem krótkoterminowy.

„Taki wzrost liczby najmów turystycznych wywołuje presję na wzrost kosztów mieszkaniowych, co bezpośrednio wpływa na dostępność mieszkań w przystępnych cenach” – podkreślają metropolie.

Miasta chcą, aby unijne instytucje wypracowały spójne przepisy, które pozwolą uregulować działalność platform internetowych oferujących krótkoterminowy najem turystyczny. Tego typu platformy powinny być m.in. zobowiązane do udostępniania odpowiednich danych miejskim organom administracyjnym.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Radek 06.03.2020 15:08

    Wszystko uregulować… chodzenie ludzi uregulowane, prędkość chodzenia też, jeżdżenie uregulowane, śmieci uregulowane, dymienie uregulowane, picie uregulowane, jedzenie…. no cóż udało się sporo uregulować; np podatek od cukru czy zakazy sprzedażny łakoci przy szkołach. Uregulować rzeki, lasy, jeziora, zwierzęta… najlepiej wytłuc wszystkie które wydają się niepotrzebne tak jak kiedyś Chińczycy z ptakami. Uregulować bezdomnych, uregulować myślenie…. o to najważniejsze. Po to są szkoły i media. Jak dobrze się wytresuje człowieka, to potem nie myśli i łatwo z niego zrobić coś takiego jak hitlerowcy czy im podobni.

  2. Urnelius 06.03.2020 22:04

    To może wolny rynek? Próbowano tego w XIX wieku. Pierwsze prawo socjalne nakazywało, że dzieci mogą pracować maksymalnie 12 godzin dziennie. Krytykujesz – przedstaw alternatywę.

  3. Radek 07.03.2020 03:33

    Urnelius. Jest wiele alternatyw, możesz sobie poszukać wiele osób które jasno (przynajmniej dla mnie) wykładają o wiele lepsze systemy zarządzania niż zamordyzm i kontrola totalna. Poczynając od systemów np. Kadafiego, czyli lewicowych i systemów całkowicie prawicowych. Ale to co obecnie nam proponują, to bardzo zły system. Działający na zniszczenie inwencji, twórczości i powodujący stagnację. Możesz sam się zastanowić i dojść do tego.
    W XIX wieku może i był wolny rynek, ale z powodu olbrzymiej biedy ludzie godzili się na bardzo złe warunki pracy. Obecnie nikt w Europie by na takie warunki nie przystał, bo ogólnie społeczeństwo jest o wiele bogatsze.

  4. Wolfman 07.03.2020 14:40

    Jak dla mnie to mogliby przetrzepać cały ten złodziejski proceder wynajmu mieszkań w EU. Zweryfikować i ujednolicić ceny za dany rodzaj mieszkania w danym miejscu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.