UPR wspiera inicjatywę ws. dobrowolnego ZUS

Opublikowano: 28.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1992

Unia Polityki Realnej postanowiła wesprzeć zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce” koordynowanej przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej przed paroma dniami rozpoczął zbiórkę wymaganych 100 tys. podpisów pod projektem aktu prawnego, który ma wprowadzić dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie każdy przedsiębiorca, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, będzie musiał w bieżącym roku co miesiąc odprowadzać składkę w wysokości ok. 1418 zł. Opłata ta jest stała i nie zależy od osiąganego dochodu. Powoduje to, że liczne małe firmy wpadają w spiralę zadłużenia i finalnie bankrutują.

Przyjęcie proponowanego rozwiązania wzoruje się na podobnym, obowiązującym w Niemczech tj. dobrowolnej składce dla przedsiębiorców, przy zachowaniu obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli odetchnąć licznym biznesom, skłoni kolejne do wyjścia z szarej strefy i pobudzi do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Doprowadzi do wzrostu gospodarczego dzięki „uwolnieniu” środków pieniężnych przeznaczanych dotychczas na obowiązkowe składki ubezpieczeniowe. Spodziewać się można jednocześnie rozwoju sektora ubezpieczeń prywatnych jako alternatywy dla ubezpieczeń publicznych. Skorzysta na tym również budżet państwa, jako że wzrosną wpływy z zalegalizowanych firm i z nowo powstałych aktywności.

Koordynatorem zbiórki z ramienia partii Unia Polityki Realnej jest p. Artur Szczepek.

Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Baltazar Bombka 28.02.2023 14:36

    Jasne, jasne. Dobrowolny ZUS. Wyobraźcie sobie sytuację jak taka ustawa przechodzi. 99% przedsiębiorców pokazuje rządowi środkowy palec i przestaje opłacać składki. Budżet się załamuje i nie ma kasy na emerytury. I to w dobie wydatków na Ukrainę. Już widzę jak ta ustawa przechodzi. Co nie znaczy że nie jest potrzebna.

  2. kufel10 28.02.2023 19:30

    Przypomnę że najpierw wprowadzono “podatek zdrowotny”, obniżono go dobrodusznie na pewien czas, teraz was robią w konia znosząc zus, zostanie “zdrowotny”, który zostanie podniesiony. Finalnie przedsiębiorca zostanie ogolony. Jaki jest odsetek przedsiębiorców na tej grupie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.