Upadek meteorytu w Jakucji

Opublikowano: 09.03.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 224

Od kilku dni słyszy się bardzo dużo informacji na temat asteroid, które mijają Ziemię w niepokojąco bliskiej odległości. Dopóki jest to tylko nieoczekiwaną atrakcją astronomiczną to nie jest jeszcze problem, gorzej, że docierają doniesienia o wielu obserwacjach kul ognistych na niebie.

Można podejrzewać, że mnoga ilość obserwacji spadających obiektów ma jakiś związek z ostatnimi odkryciami astronomów wypatrujących obiektów NEO (potencjalnie zagrażających Ziemi). Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich trzech dni aż trzy średniej wielkości asteroidy przeleciały w odległości mniejszej niż księżycowa.

Doniesienia o jasnych spadających obiektach są z Jakucji w Rosji, z New Mexico w USA i z Yellowknife w Kanadzie. We wszystkich tych miejscach widziano mniej więcej to samo, kulę ognia jaśniejsza od Księżyca w pełni. Obserwacje trwały najwyżej kilka sekund.

W Jakucji zastanawiano się, czy to co spadło to nie był fragment rakiety balistycznej Topol, którą wystrzelili ostatnio Rosjanie. Jednak wojskowi twierdzą, że Topol wystrzelony z poligonu Kapustin Jar uderzył w cel ćwiczebny w Kazachstanie. Oznacza to, że w Jakucji widziano coś innego.

I w Jakucji i w Kanadzie zgłaszano też grom dźwiękowy towarzyszący wejściu obiektu w atmosferę. Mieszkańcy Jakucji twierdzą, że coś dotarło do powierzchni Ziemi i doszło do wybuchu podczas uderzenia. Na niebie widać było smugę jak ta w Czelabińsku zeszłego roku.

Sprawą zajęli się rosyjscy naukowcy, którzy na podstawie nagrań z telewizji przemysłowej próbują ustalić miejsce upadku, a następnie wydobyć fragmenty tego obiektu, aby ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć jego naturalne pochodzenie.

Pozostaje pytanie ile obiektów spadło na naszą planetę i jakiej były wielkości. Można podejrzewać, że przelatującej wczoraj asteroidzie 2014 EC towarzyszyły inne ciała niebieskie, które były na kursie kolizyjnym z Ziemią. Nie można wykluczyć, że to jeszcze nie koniec takich incydentów.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Il
Użytkownik

Napisać to ja mogę bardzo wiele.
Dowody poproszę.
Poproszę o udowodnienie tego co napisane.

agama
Użytkownik

Bozia rączki urąbała czy google nie działa?