Upadek Huty Częstochowa

Opublikowano: 30.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 410

ISD Huta Częstochowa stoi. W maju produkcja w zakładzie została wstrzymana. Spółka nie ma pieniędzy na zakup surowców, na wyczerpaniu są również fundusze na wynagrodzenia. Możliwe, że zabranie środków na wypłaty, które powinny trafić na konto pracowników 10 lipca.

Jeden z symboli Częstochowy może niebawem ogłosić upadłość. Zlokalizowana na osiedlu Kucelin huta boryka się z poważnym problemami z płynnością finansową. Brak kapitału obrotowego na zakup surowców był przyczyną decyzji o wstrzymaniu produkcji w ubiegłym miesiącu. W kasie nie było środków na sprowadzenie złomu, surówki i żelazostopów.

Huta zatrudnia na stałe 1235 osób. Dodatkowo, w zakładach współpracujących pracuje ok 5 tysięcy. Jeśli fabryka-matka upadnie, oni również stracą zatrudnienie. Już teraz większość z nich przebywa na postojowym, otrzymuje jedynie 3/4 podstawowego wynagrodzenia. Zakład opłaca również niektórym pracownikom noclegi, co generuje kolejne koszty. W hucie „pracuje” jedynie 159 osób, których praca jest niezbędne do zabezpieczenia maszyn i magazynów. Postój przedłużono niedawno do 31 lipca.

Działające w ramach zakładu związki zawodowe zostały poinformowane, że kondycja finansowa spółki jest dramatyczna, co zagraża wypłacie wynagrodzeń za czerwiec.

Ukraiński właściciel zakładu, koncern ISD z Donbasu, nie ma środków na dokapitalizowanie huty. Albo nie zamierza ich desygnować. Liczy, że fabrykę uda się sprzedać brytyjskiemu Greybull Capital, który miał wyrazić wstępne zainteresowanie transakcją. Wynik negocjacji zależy od wyników trwających negocjacji z bankami – głównymi wierzycielami spółki – PKO BP i Pekao SA.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.