Unikalny fenomen na Marsie

Opublikowano: 04.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 367

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie (USA) zaobserwowali na Marsie procesy, które nie mają odpowiedników na Ziemi. Można do nich zaliczyć szybkie przemieszczanie się wydm piaskowych w warunkach rozrzedzonej atmosfery – pisze Science Alert.

Naukowcy obserwowali zmiany 54 pól wydmowych, na których znajduje się 495 odrębnych wydm o wysokości od 2 do 120 metrów. W tym celu przeanalizowali zdjęcia, wykonane kamerą na aparacie kosmicznym Mars Reconnaissance Orbiter w okresie 2-5 lat marsjańskich.

Jak się okazało, średnia prędkość migracji wydm w kształcie półksiężyca wynosiła zaledwie 0,5 metra rocznie, czyli około 50 razy wolniej, niż ma to miejsce z najszybszymi wydmami na Ziemi. W niektórych miejscach ich ruch był jednak szybszy: na Syrtis Major Planum, łańcuchu górskim Hellespontus Montes i przypolarnych masywach piaskowych Olimpia i Analos Undae.

Na Ziemi na szybkość wydm wpływają zupełnie inne czynniki. Na przykład przypowierzchniowe wody gruntowe i pokrywa roślinna spowalniają ruchy piasku. Na Marsie występują także (choć rzadko) piaskowe równiny z wysokim albedo. Odbijają one dużo światła słonecznego, nagrzewają powietrze i tworzą prądy konwekcyjne, przemieszczające piasek.

Zdjęcie: NASA/JPL/University of Arizona
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.