Unikalny fenomen na Marsie

Opublikowano: 04.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 31

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie (USA) zaobserwowali na Marsie procesy, które nie mają odpowiedników na Ziemi. Można do nich zaliczyć szybkie przemieszczanie się wydm piaskowych w warunkach rozrzedzonej atmosfery – pisze Science Alert.

Naukowcy obserwowali zmiany 54 pól wydmowych, na których znajduje się 495 odrębnych wydm o wysokości od 2 do 120 metrów. W tym celu przeanalizowali zdjęcia, wykonane kamerą na aparacie kosmicznym Mars Reconnaissance Orbiter w okresie 2-5 lat marsjańskich.

Jak się okazało, średnia prędkość migracji wydm w kształcie półksiężyca wynosiła zaledwie 0,5 metra rocznie, czyli około 50 razy wolniej, niż ma to miejsce z najszybszymi wydmami na Ziemi. W niektórych miejscach ich ruch był jednak szybszy: na Syrtis Major Planum, łańcuchu górskim Hellespontus Montes i przypolarnych masywach piaskowych Olimpia i Analos Undae.

Na Ziemi na szybkość wydm wpływają zupełnie inne czynniki. Na przykład przypowierzchniowe wody gruntowe i pokrywa roślinna spowalniają ruchy piasku. Na Marsie występują także (choć rzadko) piaskowe równiny z wysokim albedo. Odbijają one dużo światła słonecznego, nagrzewają powietrze i tworzą prądy konwekcyjne, przemieszczające piasek.

Zdjęcie: NASA/JPL/University of Arizona
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,33 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o